• oferta terenów inwestycyjnych
  • Kompleks basenowo-rekreacyjny Delfin
  • Most na rzece Wiśle
  • Kopiec Kościuszki
  • Panorama miasta
Z prac Gminy

Coroczne Święto Plonów - Dożynki Gminne w sołectwie Rybitwy

2013-08-21 09:56

dodano przez: Aleksandra

„Plon niesiemy plon
Dożynkowy wieniec
Złoto polskich zbóż
Owoców rumieniec

 

Kwiatów polskich tęczę
Na zielonym wieńcu.
Plon niesiemy plon
Ze stu różnych stron”

   

To coroczne, rolnicze święto o religijnym i ludowym charakterze zgromadziło bardzo liczną publiczność, która w tym roku przybyła by świętować dożynki w sołectwie Rybitwy.

   Dożynki rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem korowodu z prezentacją wieńców dożynkowych na plac obok  OSP w Rybitwach, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księdza Proboszcza Witolda Dobrzańskiego przy asyście księdza Proboszcza Józefa Grabdy oraz księdza Proboszcza Jana Wamyja. Ksiądz Proboszcz w swym kazaniu zwrócił szczególną uwagę na całoroczny trud pracy rolników, na to, że to właśnie dzięki nim mamy chleb na naszych polskich stołach. Podziękował im za to serdecznie i życzył owocnych plonów, zarówno w tym jak i w nadchodzącym roku. Następnie starostowie tegorocznych dożynek Pani Maria Godzwon i Pan Bogdan Moryto oraz Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Jacek Tarnowski zgodnie z tradycją przekazali na ręce księdza Proboszcza pachnący bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej połanieckiej ziemi. Po tym symbolicznym geście ksiądz Proboszcz poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe, które zostały wystawione na stołach obok sceny i prezentowały się naprawdę pięknie i okazale.

   Po Mszy Świętej  starostowie dożynek uroczyście złożyli na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec - Jacka Tarnowskiego pachnący bochen chleba, po czym Burmistrz uroczyście otworzył tegoroczne święto wsi, zbiorów i chleba. W swym przemówieniu podziękował wszystkim za tak liczne przybycie, podziękował sołectwie Rybitwy za organizację święta i wszystkim sołectwom za wykonanie tak pięknych wieńców. Zaznaczył również fakt iż, zarówno  sołectwo Rybitwy jak i wszystkie pozostałe sołectwa zmieniły ostatnimi czasy swój wizerunek. Jest to zasługą bardzo dobrej współpracy gminy Połaniec z zarządem województwa świętokrzyskiego oraz władzami powiatu w kierunku pozyskiwania środków zewnętrznych finansowych.

   Następnie kolejno głos zabrali: gospodarze tegorocznych dożynek - Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Lolo, sołtys sołectwa Rybitwy – Jacek Mazur oraz zaproszeni goście w osobach - Wiceminister Obrony Narodowej - Beata Oczkowicz, Poseł na Sejm RP – Maria Zuba, Poseł na Sejm RP – Mirosław Pawlak, Starosta Powiatu Staszowskiego – Andrzej Kruzel, Wicestarosta Powiatu Staszowskiego – Michał Skotnicki, Radny Powiatu Staszowskiego, Prezes PGK Sp. z o. o. w Połańcu – Jacek Nowak oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach – Dyrektor – Anna Koziełło oraz Paweł Taborski,  Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Borowa – Mieczysław Wiącek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Zdzisław Kwiatkowski, prezesi oraz dyrektorzy zakładów pracy i instytucji z terenu naszej gminy i powiatu. Wszyscy goście w swych przemówieniach chylili czoła przed trudem pracy na roli i dziękowali rolnikom za ich poświęcenie i przywiązanie do Ziemi. Wszyscy jednogłośnie podkreślali ogrom pozytywnych zmian jakie ostatnimi laty zaszły w gminie Połaniec.

   Kolejnym punktem dożynek był występ artystyczny „W szeleście zbóż – chleb”, przygotowany przez młodzież z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Młodzież bardzo trafnie i z humorem przedstawiła codzienność życia na wsi, trud i znój pracy rolników. Występ został przyjęty niezwykle ciepło przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

 

 

   I dla najmłodszych czekało wiele atrakcji: od straganów, kiermaszy i stanowisk wystawienniczych, poprzez urządzenia rekreacyjne w postaci dmuchanych zabawek i trampoliny, na wystawie maszyn rolniczych nie kończąc.

   Podczas występu Kapeli ludowej ANDRUSY miała miejsce prezentacja własnoręcznie wykonanych z tegorocznych  zbiorów wieńców przez mieszkańców poszczególnych sołectw z terenu Miasta i Gminy Połaniec. Pod okiem dostojnego jury wybrano najpiękniejsze rękodzieła wykonane z  tegorocznych plonów. A wybór nie był wcale taki łatwy.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu został wieniec wykonany przez mieszkańców sołectwa Tursko Małe!

Wieniec ten będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatowych.

Drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Kamieniec,

zaś trzecie miejsce zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców Rybitw – gospodarza tegorocznych dożynek.

  Po ogłoszeniu wyników, wszystkich tańczących na parkiecie bawił do wczesnych godzin porannych Zespół RAGTIME.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Radzie Miejskiej w Połańcu, Centrum Kultury i Sztuki oraz mieszkańcom sołectwa Rybitwy za organizację tegorocznych dożynek. Jednocześnie dziękujemy tak licznie przybyłym mieszkańcom gminy Połaniec oraz zaproszonym gościom za udział w tym bardzo ważnym wydarzeniu dla gminy Połaniec.


ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z DOŻYNEK GMINNYCH W SOŁECTWIE RYBITWY

Powrót do poprzedniej
Spot 2019 Spot 2019 Inwestycje POŁANIEC DLA INWESTORÓW PLANY ROZWOJU Fotogaleria Połaniec.TV Merkuriusz Połaniecki Kosynier - nasza ziemia połaniecka Nagrody i wyróżnienia Oferty pracy Połaniec.info Połaniec w mediach RADA SENIORÓW MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA Interpelacje radnych INFRASTRUKTURA DROGOWA OCHRONA ŚRODOWISKA OŚWIATA I WYCHOWANIE REMONTY I BUDOWY OBIEKTÓW NA TERENIE MIASTA I GMINY POŁANIEC Lokalny biznes ŚDS WTZ KARTA SENIORA Dane pomiarowe powietrza Nieodpłatna Pomoc Prawna Budowa mostu na rzece Wiśle e-świętokrzyskie Pomoc zewnętrzna dla przedsiębiorców SIP województwa świętokrzyskiego system gospodarowania odpadami propozycje zadań publicznych badanie satysfakcji zgłoś usterkę WKU Sandomierz
Sonda

Proszę ocenić zmiany dotyczące funkcjonalności strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące estetyki strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące przejrzystości strony internetowej gminy

Kalendarz wydarzeń
Więcej wydarzeń
Newsletter
Mapa aktywności organizacji pozarządowych


Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.                          Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.