• oferta terenów inwestycyjnych
  • Kompleks basenowo-rekreacyjny Delfin
  • Most na rzece Wiśle
  • Kopiec Kościuszki
  • Panorama miasta
Z prac Gminy

Karnawałowy Turniej Szachowy w Zespole Szkół w Połańcu

2019-01-16 09:24

dodano przez: G.S

Zgodnie z wcześniej przyjętym planem 11 stycznia 2019 r. odbył się w Zespole Szkół w Połańcu Karnawałowy Turniej Szachowy. Do rywalizacji zgłosiło się aż 24 zawodników, co pokazuje, że szachy stają się wśród uczniów naszej szkoły popularną dyscypliną sportu (tak, szachy to nie tylko intelektualna rozrywka, ale przede wszystkim sportowa rywalizacja! Początkowo organizator założył, że turniej przeznaczony będzie wyłącznie dla uczniów ZS w Połańcu, ale po sygnałach od osób zainteresowanych, również tych uczęszczających na kółko szachowe w naszej szkole, uznano, że rywalizacjach będzie toczyła się w dwóch kategoriach – „Open”, dla wszystkich graczy i „ZS Połaniec”, tylko dla uczniów naszej placówki.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie „rapid”, czyli 10 minut dla zawodnika na wszystkie posunięcia w danej partii. Zawody przebiegały sprawnie, a w powietrzu unosił się duch sportowej rywalizacji. O ile w krótkich przerwach między poszczególnymi rundami toczyły się towarzyskie rozmowy, o tyle w czasie rozgrywek w auli ZS w Połańcu panowała cisza jak makiem zasiał. Intelektualny wysiłek wymaga bowiem niemałego skupienia.

Ciekawostkę stanowi fakt, że kojarzenia zawodników oraz wyniki poszczególnych partii można było śledzić online, gdyż turniej został zgłoszony na portalu https://chess.swips.eu/, który stwarza takie możliwości. Ułatwiło to zawodnikom zorientowanie się w swojej pozycji w turniejowej drabince, wystarczyło skorzystać ze swojego smartfona.

Po ostatniej z rund przyszła pora na oficjalne ogłoszenie wyników. Bezapelacyjnym zwycięzcą kategorii „Open” okazał się Kacper Łabęcki z Zespołu Szkół w Koniemłotach, który zdobył 7 punktów, a więc wygrał wszystkie swoje partie. Nie była to niespodzianka, gdyż Kacper jest zawodnikiem klubu szachowego LUKKS Kielce-Staszów, posiada III kategorię sportową i w niedawno rozegranych mistrzostwach województwa świętokrzyskiego zajął 6. miejsce w swojej grupie wiekowej. Drugie miejsce z wynikiem 5,5 punktu zdobył Mateusz Stachowiak-Walczak ze Szkoły Podstawowej w Połańcu, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Kamil Lisiak (5,5 punktu), również z zaprzyjaźnionej z nami SP w Połańcu. O kolejności w tym przypadku zadecydował przelicznik Buchholz, czyli wskaźnik siły przeciwników. Zarówno Mateusz, jak i Kamil to uczestnicy koła szachowego, które co piątek trenuje królewską grę w naszej szkole.

W kategorii „ZS Połaniec” doszło do niemałej niespodzianki, gdyż zwyciężył Kacper Pec (4,5 punktu), który przed turniejem nie był zaliczany do grona faworytów. Pokonał lepszym „Buchholzem” Bogusława Banasia, który również uzyskał 4,5 punktu. Trzecie miejsce, z wynikiem 4 punktów przypadło w udziale Mateuszowi Godzwonowi. O podium otarł się Szymon Wysocki, który również zdobył 4 punkty, ale miał nieco słabszych przeciwników. Warto podkreślić, że zarówno Boguś, jak i Mateusz i Szymon to zawodnicy, którzy poznali tajniki gry w szachy we wrześniu 2018 r., a dziś grają już na niezłym poziomie – pokazuje to, że przy odpowiednim zaangażowaniu szybko można rozwinąć swoje umiejętności.

Najlepsi zawodnicy zostali wyróżnieni dyplomami, a dla zwycięzców obu kategorii przewidziano nagrody rzeczowe. Najmłodsi zawodnicy, Gabrysia i Karol, otrzymali słodkie upominki.

Jako organizator turnieju pragnę podziękować wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację prowadzoną w duchu fair play. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że szachy rozwijają się nie tylko w naszej szkole, ale i na terenie całej gminy Połaniec. Warto zawsze podkreślać, że ta intelektualna rozrywka ma ogromny, pozytywny wpływ na rozwój umysłowy dzieci i młodzieży. Szachiści zwykle osiągają lepsze od rówieśników wyniki w naukach ścisłych, rozwijają umiejętność krytycznego postrzegania rzeczywistości i uczą się odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Ciekawostką jest fakt, że najlepsi szachiści – nawet kiedy zrezygnują z kariery sportowej – osiągają sukcesy w biznesie. Myślę, że najlepszym podsumowaniem mojego tekstu będą słowa Paula Morphy’ego, szachowego geniusza z XIX wieku: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”.

/Marek Pedyński/

,

Powrót do poprzedniej
Spot 2019 Spot 2019 Inwestycje POŁANIEC DLA INWESTORÓW PLANY ROZWOJU Połaniec.TV Merkuriusz Połaniecki Kosynier - nasza ziemia połaniecka Nagrody i wyróżnienia Oferty pracy Połaniec.info Połaniec w mediach RADA SENIORÓW MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA Interpelacje radnych INFRASTRUKTURA DROGOWA OCHRONA ŚRODOWISKA OŚWIATA I WYCHOWANIE REMONTY I BUDOWY OBIEKTÓW NA TERENIE MIASTA I GMINY POŁANIEC Lokalny biznes ŚDS WTZ KARTA SENIORA Dane pomiarowe powietrza Nieodpłatna Pomoc Prawna Budowa mostu na rzece Wiśle e-świętokrzyskie Pomoc zewnętrzna dla przedsiębiorców SIP województwa świętokrzyskiego system gospodarowania odpadami propozycje zadań publicznych badanie satysfakcji zgłoś usterkę WKU Sandomierz
Sonda

Proszę ocenić zmiany dotyczące funkcjonalności strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące estetyki strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące przejrzystości strony internetowej gminy

Kalendarz wydarzeń
Więcej wydarzeń
Newsletter
Mapa aktywności organizacji pozarządowych


Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.                          Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.