• oferta terenów inwestycyjnych
  • Kompleks basenowo-rekreacyjny Delfin
  • Most na rzece Wiśle
  • Kopiec Kościuszki
  • Panorama miasta
Z prac Gminy

NIEZWYKŁY WYŚCIG ROWEROWY– KOLARZE Z EUROPY W POŁAŃCU

2019-05-08 12:07

Dodano przez: K.B.

1 maja był wyjątkowym dniem dla Połańca i całej gminy. Tego dnia połaniecki rynek stał się centrum nietuzinkowej, międzynarodowej imprezy sportowej. Karpacki Wyścig Kurierów, bo o nim mowa, to szosowy, etapowy wyścig kolarski, który wpisany jest przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) do dorocznego kalendarza imprez europejskich z cyklu Europe Tour. Wyścig składa się z prologu oraz kilku etapów ze startu wspólnego. Obecnie trwa sześć dni, a uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń dla kolarzy młodzieżowych w Europie. Formuła wyścigu zakłada, że startują w nim zarówno reprezentacje narodowe oraz grupy zawodowe i kluby sportowe. Wyścig jest najważniejszą imprezą wiosenną dla zawodników polskich, licencjonowanych przez Polski Związek Kolarski.

    W tym roku mieliśmy zaszczyt, że po raz pierwszy w historii, Połaniec stał się miastem etapowym wyścigu. Wyjątkowość tych zawodów polega na tym, że Karpacki Wyścig Kurierów to nie tylko czysto sportowa rywalizacja. Wyścig posiada także bardzo ważny, historyczny wymiar, którego znaczenie zawsze jest mocno akcentowane. Już w nazwie wyścig nawiązuje do „kurierskich” tradycji z okresu II Wojny Światowej, a przez kilka ostatnich lat odbywał się ku pamięci Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.W tym roku patronem wyścigu został z kolei Wacław Felczak, inny z bohaterskich kurierów Rządu RP na Uchodźstwie. Organizatorzy Karpackiego Wyścigu Kurierów rozpoczęli w tym celu pracę z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który został oficjalnym partnerem klasyfikacji generalnej Karpackiego Wyścigu Kurierów.

    Miało być wyjątkowo i tak właśnie było. Już od wczesnych godzin rannych, od przybycia pierwszych członków ekipy wyścigu, dało się poczuć tą wyjątkową atmosferę. Wszystko to, potęgowało się natomiast wraz z oczekiwaniem na pojawienie się kolarzy. Mieszkańcy naszej Gminy również dopisali, od najmłodszych po tych starszy, każdy chciał choć przez chwilę zobaczyć zawodników, czy stać się częścią tej międzynarodowej imprezy. Wielkie gratulacje należą się dla Katarzyny Drożdżowskiej, która znalazła się wśród pięknych hostess wyścigu, i która promuje Połaniec na każdym etapie wyścigu. Ważnym punktem pierwszomajowej imprezy było również wręczenie pucharu dla najlepszej drużyny w klasyfikacji zespołowej dotychczasowej rywalizacji oraz wręczenie koszulki dla lidera klasyfikacji punktowej. Nagrody sportowcom wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski.

    Po prezentacji wszystkich drużyn zawodnicy wystartowali do rundy honorowej po ulicach naszego miasta. Ekipę kolarską można było zobaczyć m.in. na ul. Mieleckiej, Widokowej, Ruszczańskiej czy Żapniowskiej. Największą frajdę miała na pewno grupa dzieci z naszej gminy, która część trasy honorowej na własnych rowerach przebyła przed zawodnikami wyścigu. Następnie nadszedł czas na właściwą rywalizację i kolarze realizując trasę zawodów ruszyli na Tarnów, gdzie po przejechaniu 145 kilometrów zawodnicy zakończyli ten etap rywalizacji.

 

Wielkie podziękowania należy skierować do wszystkich sponsorów, którzy wsparli naszą gminę w organizacji tego ważnego wydarzenia: Huta Szkła gospodarczego Wrześniak GlassWorks, Polprzem Sp. z o. o., klubokawiarnia Mięta Caffee, Zajazd „Jasieńka”, Agrobaza Waldemar Misiak, Alubest, Kwiaciarnia „Fantazja”, Syta Chata i Pizzeria Leo Dawid Kotlarz, „Koreczek” Maria i Tadeusz Ratusznik, TomCar Tomasz Brzostowicz,  Mieczysław Dudek – Zakład remontowo – budowlany, NBS Bank  w Solcu Zdroju, INVEST Nieruchomości.

Niewątpliwie było to niecodzienne wydarzenie dla naszej gminy, które posłużyło nie tylko promocji naszych regionów, ale również zapewniło mieszkańcom mnóstwo atrakcji. Karpacki Wyścig Kurierów otworzył Dni Połańca 2019! Mamy nadzieję, że przynajmniej w takim składzie wszyscy spotkamy się za rok!

 

Powrót do poprzedniej
Spot 2019 Spot 2019 Inwestycje POŁANIEC DLA INWESTORÓW PLANY ROZWOJU Połaniec.TV Merkuriusz Połaniecki Kosynier - nasza ziemia połaniecka Nagrody i wyróżnienia Oferty pracy Połaniec.info Połaniec w mediach RADA SENIORÓW MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA Interpelacje radnych INFRASTRUKTURA DROGOWA OCHRONA ŚRODOWISKA OŚWIATA I WYCHOWANIE REMONTY I BUDOWY OBIEKTÓW NA TERENIE MIASTA I GMINY POŁANIEC Lokalny biznes ŚDS WTZ KARTA SENIORA Dane pomiarowe powietrza Nieodpłatna Pomoc Prawna Budowa mostu na rzece Wiśle e-świętokrzyskie Pomoc zewnętrzna dla przedsiębiorców SIP województwa świętokrzyskiego system gospodarowania odpadami propozycje zadań publicznych badanie satysfakcji zgłoś usterkę WKU Sandomierz
Sonda

Proszę ocenić zmiany dotyczące funkcjonalności strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące estetyki strony internetowej gminy

Proszę ocenić zmiany dotyczące przejrzystości strony internetowej gminy

Kalendarz wydarzeń
Więcej wydarzeń
Newsletter
Mapa aktywności organizacji pozarządowych


Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.                          Uwaga! Niniejsza strona internetowa podlega ochronie na mocy prawa autorskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Miasto i Gmina Połaniec.