Logo Miasta i Gminy Połaniec

Bezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy – Połaniec stawia na gotowość w sytuacjach nadzwyczajnych

W obliczu niepewnych i wymagających czasów, gdy na świecie i w Europie pojawiają się nowe zagrożenia – od klęsk żywiołowych, przez awarie infrastruktury, po konflikty i dezinformację – szczególnego znaczenia nabiera przygotowanie społeczności lokalnych do reagowania na sytuacje kryzysowe. Bezpieczeństwo mieszkańców nie jest dziś wyłącznie zadaniem służb mundurowych, lecz wspólną odpowiedzialnością samorządu, instytucji i całej wspólnoty lokalnej. Dlatego tak ważne jest zdobywanie wiedzy, ćwiczenie procedur i budowanie współpracy opartej na zaufaniu oraz gotowości do działania. 

Dlatego dziś odbyło się bezpłatne szkolenie pod nazwą „Ochrona ludności i obrona cywilna w Gminie Połaniec”  zorganizowane przez burmistrza Miasta i Gminy Połaniec dla pracowników urzędu, jednostek i spółek gminnych oraz mieszkańców gminy. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu i miało na celu przygotowanie lokalnej administracji i społeczności do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych takich jak awarie infrastruktury, zagrożenia naturalne, wypadki masowe czy sytuacje nadzwyczajne związane z bezpieczeństwem państwa. Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zobowiązuje władze samorządowe do organizowania działań edukacyjnych zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców i sprawność działania służb oraz instytucji publicznych.

Spotkanie szkoleniowe poprowadziła Anna Adamczak, rzecznik prasowy UMiG. Nad sprawnym przebiegiem całej konferencji czuwała Magdalena Sowa – Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i ppoż., pracownik Referatu Spraw Obywatelskich, Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, koordynując kwestie organizacyjne oraz merytoryczne związane z realizacją szkolenia. Na dzisiejszym spotkaniu powitano mjr. Jacka Wojtala, zastępcę Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, który podczas szkolenia reprezentował ppłk. Sylwestra Janowskiego, Szefa WCRu w Sandomierzu. Prelegentami był ppor. Paweł  Bęczkowski i ppłk. rez Arkadiusz Nenutil. Obecni byli członkowie Fundacji Kościuszkowskiej Organizacji Proobronnej, a mianowicie: Aleksandra Fabia, Bartosz Fabia Małgorzata Marzec, Diana Żyła, Mikołaj Sapa, Filip Szulc. Przywitano również przedstawicieli następujących instytucji, organizacji oraz środowisk lokalnych: Urząd Miasta i Gminy Połaniec, Rada Miejska, Rada Seniorów, Młodzieżowa Rada Miejska, Komisariat Policji w Połańcu, Komendant MG OSP RP w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Ruszczy, Szkoła Podstawowa w Zrębinie,  Zespół Szkół w Połańcu, Przedszkole w Połańcu, Przychodnia Zdrowia w Połańcu, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Centrum Usług Społecznych w Połańcu, Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Połańcu, LGD Dorzecze - Wisły, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu, Biblioteka Publiczna w Połańcu, Propol,  opiekunki świetlic środowiskowych, sołtysi oraz przewodniczący osiedli, a także organizacje społeczne i kluby seniora: Klub Seniora Megawat, Klub Seniora 60+, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Bez Granic, Połaniecki Klub Amazonki, Klub Seniora Przyjaciele, Klub Seniora w Zrębinie, a także jednostki OSP: OSP Połaniec, OSP Ruszcza, OSP Tursko Małe, OSP Maśnik, OSP Rybitwy, OSP Zdzieci Stare, OSP Rudniki, OSP Okrągła oraz OSP Zrębin.

Tytułem wstępu burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak poinformował, że gmina skorzystała z dotacji w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, dzięki czemu zakupiono sprzęt niezbędny do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Działania Gminy w kierunku obronności zostały przedstawione w prezentacji. Na zakończenie burmistrz złożył podziękowania prelegentom, jak  również wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację szkolenia, podkreślając jego znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz gotowości służb do reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Prezentacja - kliknij na powyższy obraz

 

W dalszej części spotkania burmistrz Urząd Miasta i Gminy Połaniec przekazał na ręce komendanta Komisariatu Policji w Połańcu, Marcina Opałacza zakupione urządzenie dron. Podkreślono, że drony stanowią nowoczesne i bardzo przydatne narzędzie w pracy służb – wykorzystywane są m.in. do poszukiwań osób zaginionych, monitorowania bezpieczeństwa podczas imprez masowych, dokumentowania miejsc zdarzeń drogowych, patrolowania terenów trudno dostępnych oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Komendant Policji podziękował za przekazane środki (gmina z budżetu przeznaczyła 10 148,50 zł), zaznaczając, że nowoczesne wyposażenie jest niezwykle potrzebne w codziennej służbie i znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

W trakcie szkolenia przedstawiciele Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sandomierzu oraz Kościuszkowska Organizacja Proobronna przekazali uczestnikom wiedzę na temat współczesnych zagrożeń hybrydowych oraz  roli administracji w systemie obronnym państwa zasad współpracy z wojskiem i służbami ratowniczymi, jak również  procedur podejmowania pierwszych decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Omówiono także organizację ewakuacji ludności systemy alarmowania, przygotowanie mieszkańców na pierwsze 72. godziny kryzysu oraz praktyczne wyposażenie plecaka ewakuacyjnego.  Każdy mógł podejść, przyjrzeć się z bliska i dotknąć sprzęt. Całość uzupełniła symulacja zdarzenia kryzysowego, która pozwoliła uczestnikom przećwiczyć komunikację podejmowanie decyzji i współpracę między instytucjami.

Szkolenie było potrzebne ponieważ rosnąca liczba zagrożeń naturalnych technologicznych i informacyjnych wymaga od samorządu i mieszkańców większej świadomości oraz przygotowania. Wspólna wiedza i ćwiczenia pozwalają skrócić czas reakcji poprawić koordynację działań oraz ograniczyć skutki kryzysów dla ludzi i infrastruktury. Dzięki takim inicjatywom pracownicy urzędu, jednostek, instytucji, mieszkańcy wiedzą jakie decyzje podejmować w pierwszych minutach zdarzenia. Dzięki temu współpraca z wojskiem i organizacjami proobronnymi staje się bardziej skuteczna i uporządkowana.

Efektem dzisiejszego szkolenia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w gminie i zwiększenie kompetencji pracowników samorządowych, budowanie świadomości mieszkańców oraz wzmocnienie współpracy między urzędem służbami i organizacjami. Szkolenie pokazało, że przygotowanie i edukacja są kluczem do skutecznej ochrony ludności, a inwestowanie w wiedzę i ćwiczenia przekłada się na realne bezpieczeństwo całej społeczności gminy Połaniec.

Galeria zdjęć

DSC_0009 DSC_0010 DSC_0012 DSC_0038 DSC_0045 DSC_0047 DSC_0052 DSC_0055 DSC_0065 DSC_0084 DSC_0088 DSC_0094 DSC_0096 DSC_0103 DSC_0106 DSC_0114 DSC_0127 DSC_0131 DSC_0134 DSC_0137 DSC_0146 DSC_0150 DSC_0152 DSC_0154 DSC_0159 DSC_0162 DSC_0179 DSC_0189 DSC_0195 DSC_0197 DSC_0200 DSC_0206 DSC_0211 DSC_0215 DSC_0216 DSC_0217 DSC_0222 DSC_0224 DSC_0228 DSC_0231
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności