Logo Miasta i Gminy Połaniec

Siarkopol inwestuje w ekologię. Przedstawiono wyniki dwumiesięcznej pracy biorekatora

Jest wydajniejszy i bardziej ekologiczny niż tradycyjne metody oczyszczania powietrza. Kompaktowy bioreaktor przez blisko dwa miesiące pochłaniał siarkowodór w kopalni siarki w Osieku. Podczas międzynarodowej konferencji w Grzybowie zaprezentowano i nowoczesną maszynę, i wyniki jej pracy. 

O ekoinowacyjnych rozwiązaniach dotyczących ochrony powietrza dyskutowano na IV Międzynarodowej Konferencji „Bioreaktory w walce o czyste powietrze. Innowacje w służbie ochrony powietrza", którą zorganizowała w czwartek, 20 października w Grzybowie Grupa Azoty „Siarkopol" razem z firmą Ekoinwentyka.

Wydarzenie, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym Zakątek Świętokrzyski w Grzybowie, było skierowane do firm, przedstawicieli samorządu terytorialnego i instytucji naukowych zainteresowanych najnowszymi wynikami prac badawczo -rozwojowych w zakresie wdrażania innowacji dotyczących biooczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych i odorów - wyjaśniała Magdalena Porwet, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A, która prowadziła konferencję.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, biznesu, instytucji samorządowych, samorządowcy. W konferencji udział wzięli między innymi Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, Jacek Nowak, burmistrz miasta i gminy Połaniec, Marek Mazur, burmistrz miasta i gminy Baranów Sandomierski, Rafał Łysiak, burmistrz miasta i gminy Osiek, Jacek Wilk, wójt Tucząp oraz radni poszczególnych szczebli.

Konferencja rozpoczęła się od apelu o pomoc - zarząd firmy oraz przedstawiciele związków zawodowych poprosili o pomoc dla Michała Podymy ze Staszowa, syna jednego z górników "Siarkopolu". W ostatnim roku nowotwór ponownie zaatakował 13-letniego chłopca. Szansą dla chłopca jest terapia CAR-T, niestety nie jest ona refundowana, a jej koszt wynosi aż 1,7 miliona złotych. kierownictwo spółki oraz załoga mocno angażują się w zbiórkę pieniędzy. 

Podczas Konferencji została zaprezentowana pilotażowa instalacja Kompaktowego Bioreaktora Trójfazowego oraz wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na terenie Kopalni Siarki „Osiek" w Osieku, należącej do Grupy Azoty "Siarkopol", za pomocą instalacji pilotażowej Kompaktowego Bioreaktora Trójfazowego dla wytypowanego emitora związków odorowych. W wydarzeniu wziął udział Henryk Kubiczek, dyrektor departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grup.

widok na sale podczas międzynarodowej konferencji w Grupie Azoty 

 

/Echo dnia/

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności