Logo Miasta i Gminy Połaniec

Nie marnuj jedzenia – to też ekologia

Marnowanie jedzenia to temat wymagający podjęcia natychmiastowych działań. Ograniczenie marnotrawstwa żywności zapewni następnym pokoleniom życie w środowisku, które nie będzie im szkodziło. Skala marnowania żywności jest ogromna. Według najnowszych danych w Polsce co roku w śmietnikach kończą 4 miliony ton produktów spożywczych. To ok. 105 kg na każdego z nas! A trzeba pamiętać, że wraz z każdym przeterminowanym jogurtem, czerstwym chlebem i obitym jabłkiem do kosza trafiają też nasze pieniądze.

Należy pamiętać, że wyrzucając produkty spożywcze marnujemy energię i wodę potrzebną do wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności, a także produkujemy więcej odpadów. Na wyprodukowanie danego produktu żywnościowego została przeznaczona określona ilość wody i energii.

 Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

Ponieważ dany produkt:

  • traci swój termin przydatności do spożycia
  • jest niewłaściwie przechowywany
  • przygotowujemy z niego zbyt duże porcje posiłków
  • brak nam pomysłu na jego wykorzystanie

Jak walczyć z marnowaniem jedzenia? Oto kilka wskazówek:

  • zawsze zabieraj ze sobą na zakupy listę i ściśle się jej trzymaj,
  • na liście zakupów umieszczaj to, co jest Ci naprawdę potrzebne,
  • planuj posiłki z wyprzedzeniem, by wiedzieć dokładnie, co musisz kupić,
  • nigdy nie idź głodny na zakupy (kupisz o wiele więcej, niż naprawdę potrzebujesz),
  • przed włożeniem produktu do koszyka sprawdź jego datę przydatności do spożycia i upewnij się, że zdążysz go zjeść,
  • jeśli znajdziesz w lodówce produkt o przekroczonej dacie ważności, sprawdź, czy może wciąż jest dobry  i można go użyć,
  • regularnie przeglądaj zawartość lodówki, zamrażarki oraz szafek w kuchni i na bieżąco zużywaj te produkty, którym zbliża się termin ważności,
  • jeśli zostaną Ci resztki jakiegoś dania, postaraj się przekształcić je w inne (to tzw. recykling w kuchni),
  • wykorzystuj do gotowania resztki (np. natkę marchwi, która ma mnóstwo witamin, a bardzo często jest wyrzucana),
  • nie gotuj ogromnych porcji jedzenia, jedynie tyle, by starczyło Ci na zakładany okres (np. na dwa dni),
  • pilnuj, by odpowiednio przechowywać każdy produkt spożywczy,
  • jeśli ugotowałeś za dużo (np. zupy), skorzystaj z zamrażarki.

Nie wszystko, czego nie zjemy, musi trafić do kosza. Warto dzielić się jedzeniem z innymi – z gośćmi, którzy opuszczają nasze domy oraz z potrzebującymi. Coraz więcej miast posiada specjalne lodówki społeczne, w których można zostawić nadwyżki jedzenia (pod warunkiem że są one odpowiednio zapakowane i mają ważną datę przydatności do spożycia). W naszym mieście taka lodówka jest przy Urzędzie Miasta i Gminy Połaniec.

Lodówka społeczna

Czy wiesz, że na wysypiskach psujące się jedzenie emituje metan, jeden z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych.

Lodówka społęczna

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności