Logo Miasta i Gminy Połaniec

Spotkanie autorskie z Mają Drozd

W jesienne ponure popołudnie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu zrobiło się jasno i słonecznie. Stało się to za sprawą pewnego gościa, który zawitał w biblioteczne progi i swoim optymistycznym nastawieniem do życia wpuścił nieco słońca w ten szary dzień.

W czwartek 16 listopada 2023 roku do Biblioteki zawitała Maja Drozd, by spotkać się z czytelnikami i promować swoje książki. Od razu nawiązała kontakt z czytelnikami, którzy podczas spotkania zasypywali pisarkę pytaniami i wchodzili z nią w żywą dyskusję w serdecznej atmosferze.

Maja Drozd to pseudonim literacki pisarki pochodzącej z Mielca. W wirtualnym świecie znana jest jako @pisarka_do_szuflady. Autorka wyjaśniła wybór pseudonimu. Opowiedziała o historii wydania swojej pierwszej powieści „Pomiędzy kłamstwami”. Zdradziła, że pisała odkąd sięga pamięcią. Utwory lądowały jednak głęboko w szufladzie i nic nie wskazywało na to, by miały kiedyś ujrzeć światło dzienne. Ten stan trwałby zapewne do dziś, gdyby nie upór serdecznej koleżanki, która zmotywowała autorkę do podjęcia próby wydania książki. Pisarka opowiedziała o trudnym procesie przygotowania książki do druku. Zwłaszcza, że zdecydowała się wydać powieść własnymi siłami. O pracy, którą muszą wykonać redaktorzy, korektorzy, graficy i inne osoby zaangażowane do pracy nad książką. Podziękowała w tym miejscu również przyjaciołom, którzy jako pierwsi spojrzeli krytycznym okiem na powieść.

Powieść „Pomiędzy kłamstwami”, której akcja przenosi czytelnika w czasy drugiej wojny światowej, miała być wydana jedynie dla znajomych w niewielkim nakładzie. Okazało się, że wzbudziła zainteresowanie większe od oczekiwanego, nakład szybko się wyczerpał i konieczny był dodruk. Dodało to pisarce skrzydeł, co spowodowało, że druga jej książka zatytułowana „Zwykła historia” także opuściła szufladę i ukazała się w tym roku na rynku wydawniczym. Powieść opowiada o losach młodego sportowca i dziennikarki, którzy walczą o marzenia i prawo do szczęścia. Jak sugeruje tytuł – jest to zwykła historia, która może przydarzyć się każdemu. Każdy może utożsamiać się z bohaterami lub zna kogoś,kto przeżył, to co oni. Taki był zamiar pisarki. Chciałaby czytelnik znalazł w książce coś swojego. Dała odbiorcom przestrzeń na użycie wyobraźni i dopowiedzenie sobie tego, co w książce nie zostało wyjaśnione. Pani Maja zdradziła na spotkaniu, że przyjęcie takiej konwencji było celowym zabiegiem i chce by był to znak rozpoznawczy jej twórczości. Dzięki temu zwykła historia przestaje być zwykła.

„Zostawiam czas i miejsce na fantazjowanie czytelnika” – powiedziała Maja Drozd podczas spotkania zachęcając do sięgnięcia po lekturę tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.

Wygląda na to, że „Zwykła historia” powtórzy sukces pierwszej powieści, czego serdecznie pani Mai życzymy. Mamy nadzieję, że w szufladzie znajdującą się kolejne ciekawe powieści, które niebawem zostaną wydane. Wiemy także od autorki, że poza gotowymi książkami, które czekają w ukryciu na swoją kolej, pani Maja planuje napisanie i wydanie zupełnie nowej powieści, która nie trafi do szuflady, ale od razu znajdzie swoje miejsce na półce w księgarni. Już nie możemy się doczekać.

Galeria zdjęć

1 2 3 5 8 12 14 18
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności