Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu bierze udział w realizacji programu MEiN „Junior-Edu-Żywienie”
W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu bierze udział w realizacji programu MEiN „Junior-Edu-Żywienie” (akronim JEŻ). Otrzymaliśmy potwierdzenie o zakwalifikowaniu naszej placówki. Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie zaprosił szkoły, nauczycieli, uczniów i ich rodziców do programu „Junior - Edu - Żywienie” (JEŻ) w ramach realizacji zadania zleconego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI. Udział w programie przyczyni się do podniesienia kwalifikacji nauczycieli z zakresu edukacji żywieniowej potwierdzonych certyfikatem. Przygotowane w programie materiały edukacyjne, w tym nagrane filmy, rebusy, konkursy będą mogły być wykorzystane do urozmaicenia lekcji oraz planowania różnych zajęć edukacyjnych, w tym również podczas pobytu dzieci w świetlicy.
W programie są 3 podstawowe działania:
- Badania naukowe z wykorzystaniem narzędzi badawczych opracowanych przez nauczycieli akademickich przeprowadzone w placówce.
- Bezpłatne szkolenia nauczycieli, które odbędą się online (40h, w wygodnej formie, można się podłączyć i wysłuchać w danym dniu tylko tyle ile się ma czasu i dokończyć innego dnia, link będzie aktywny 2 miesiące) oraz stacjonarnie (10h – jeden dzień, w różnych terminach, w każdym województwie). Szkolenia kończą się uzyskaniem certyfikatu.
3. Konkurs dla szkół.
Za nami pierwszy etap realizacji projektu - badania naukowe, które przeprowadzili nauczyciele świetlicy we współpracy z nauczycielami akademickimi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Badania zostały wykonane w klasach II, IV i VI, łącznie 15 oddziałów, narzędzia badawcze – ankiety zostały dostarczone do szkoły 17 października 2022 przez zespół badawczy SGGW, wtedy też ustalono szczegóły i procedurę badań w naszej szkole. Po wyrażeniu zgody pisemnej przez rodzica lub prawnego opiekuna ucznia, ankietowano rodziców i uczniów, oraz dokonano pomiarów wzrostu, wagi i obwodu pasa ucznia. Wyniki były kodowane i przesłane do placówki akademickiej. Pragnę podziękować za pomoc i współpracę w trakcie realizacji pierwszego etapu tego projektu: rodzicom, za wyrażenie zgody i wypełnienie ankiet, uczniom za zaangażowanie, wychowawcom i nauczycielom, szkolnej pielęgniarce i nauczycielom świetlicy za wszelką pomoc. Przed nami realizacja kolejnych etapów programu, szczegóły już wkrótce.
Grażyna Kamińska
