V Biesiada Środowiskowych Domów Samopomocy i Przyjaciół w Połańcu
W dniu 25 sierpnia 2022 r. na muszli koncertowej w Połańcu już po raz piąty odbyła się plenerowa impreza pt. „V Biesiada Środowiskowych Domów Samopomocy i Przyjaciół w Połańcu” mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych i schorowanych poprzez zabawę, wspólne spotkania, miłe rozmowy, występy artystyczne na scenie muszli koncertowej a także rywalizację w konkursie plastycznym pt. „Mój region pędzlem malowany”.
Organizatorami spotkania byli: Środowiskowy Dom Samopomocy, Urząd Miasta i Gminy w Połańcu oraz Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Bez Granic” w Połańcu.
Biesiadę rozpoczął pięknym śpiewem uczestnik ŚDS w Połańcu Maciej Witkowski wykonując utwór pt. Pytasz mnie” nawiązujący tematycznie do konkursu plastycznego poprzez umiłowanie miejsca na ziemi, swojej małej ojczyzny.
Przybyłych gości powitała Kierownik ŚDS Anna Konat podkreślając także ważność terapeutyczną spotkania w procesie rehabilitacji dla podopiecznych, podziękowanie dla darczyńców złożyła – Prezes Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Bez Granic” w Połańcu Natalia Konat. Głos zabrali: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak, Zastępca Burmistrza Jarosław Kądziela, Przewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu Stanisław Lolo oraz Radna powiatu staszowskiego Anna Kosowicz. Byli z nami także: Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Tomalska, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Bogumiła Pasek oraz radni.

W biesiadzie udział wzięło 15 Środowiskowych Domów Samopomocy z trzech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego a także Przyjaciele.
1.Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy
2.Środowiskowy Dom Samopomocy w Staszowie
3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach ul. Kołłątaja
4. Środowiskowy Dom Samopomocy w Mielcu ul. Biernackiego
5. Środowiskowy Dom Samopomocy w Mielcu ul.Wojsławska
6. Środowiskowy Dom Samopomocy w Busku- Zdroju
7. Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzcinie
8. Środowiskowy Dom Samopomocy w Knapach
9. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleczanowie
10. Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu
11. Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu Filia w Gorlicach
12. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach ul. Mielczarskiego
13. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach ul. Orzeszkowej
14. Środowiskowy Dom Samopomocy w Łoniowie
15. Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu
16. Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu
17. Zespół Zrębinianki
18. Klub Seniora w Połańcu, ul. Kościuszki 37
19. Stowarzyszenie Amazonki
20. Klub Seniora MEGAWAT
Po przywitaniach odbyły się występy artystyczne. Każda z przybyłych placówek mogła zaprezentować się na scenie muszli koncertowej w dwóch utworach o tematyce biesiadnej. Nasi podopieczni zaśpiewali piosenkę pt. „W moim ogródeczku” oraz „ Kareta złota”. Występujące zespoły podeszły do występów bardzo ambitnie, doskonale przygotowani brzmieli przepięknie i bardzo atrakcyjnie się prezentowali. Podczas Biesiady wystąpił również zespół Cantica Romanza w składzie: Przemysław Pawłowski oraz Marta Sobierajska. Biesiadowanie to także grillowana kiełbaska, smaczny bigosik, ciasteczka i w miłym towarzystwie wypita kawa. To wszystko wyśmienicie smakowało a na zasobność poczęstunku duży wpływ mieli darczyńcy, którzy finansowo oraz rzeczowo wsparli wydarzenie.
Tym samym pragniemy podziękować naszym darczyńcom:
1. Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak
2. Wyrób i Sprzedaż Rzeźby w Drewnie Józef Reguła
3. Przedsiębiorstwo Budowlano Produkcyjne „POLPRZEM”
4. Bank Spółdzielczy w Połańcu
5. DAV-POL Dawid Ryński
6. ENREM Połaniec
7. Księgarnia Atena Anna Pyryt
8. Artykuły Chemiczne i Pzemysłowe Alicja Adaś
9. DIESEL-SERVICE Jacek Witek
10. Kwiaciarnia Fantazja
11. Restauracja „ Stefaniak” _ Jerzy Stefaniak
12. Piekarnia „Rożek”
13. Hurtownia Spożywcza RiM Służalscy
Nie zabrakło też wątku patriotycznego, gdyż placówki przywiozły przepiękne prace artystyczne przygotowane na konkurs - obraz „Mój region pędzlem malowany”. Obrazy wyeksponowano na wernisażu pod sceną. Wszystkie były naprawdę przepiękne i wszystkie zostały nagrodzone. Nagrody w postaci: pięknych pucharów podarowała Huta Szkła Gospodarczego - Tadeusz Wrześniak, 3 rzeźby podarował lokalny artysta Józef Reguła i stanowiły one dodatkowe nagrody za 3 pierwsze miejsca. Uczestnicy V Biesiady otrzymali również rękodzieło „kaktus na desce” wykonane w naszej pracowni ogrodniczo -rękodzielniczej.
Rozstrzygniecie konkursu:
I miejsce zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach ul. Mielczarskiego.
II miejsce zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Łoniowie.
III miejsce zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu.
Dziękujemy wszystkim placówkom, które mieliśmy ogromną przyjemność gościć wolontariuszom, pracownikom urzędu, pracownikom CKiSZ w Połańcu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Biesiady.
Do zobaczenia za rok
