W Połańcu podpisano porozumienie o powołaniu Wiślańskiego Klastra Energii
W Urzędzie Miasta i Gminy Połaniec w sali konferencyjnej w dniu 05.07.2022r. doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Gminą Połaniec reprezentowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy – Pana Jacka Benedykta Nowaka, przy kontrasygnacie Pani Małgorzaty Żugaj– Skarbnika Gminy, a 5 gminami:
- Gminą Łubnice reprezentowaną przez Wójt Gminy Łubnice – Panią Annę Grajko, przy kontrasygnacie Pani Izabeli Pszczoły – Skarbnika Gminy
- Gminą Oleśnica reprezentowaną prze Burmistrza Miasta i Gminy – Pana Leszka Judę, przy kontrasygnacie Pani Urszuli Wójcickiej – Skarbnika Gminy
- Gminą Osiek reprezentowaną przez Burmistrz Miasta i Gminy – Pana Rafała Łysika, przy kontrasygnacie Pani Hanny Rzepki – Skarbnika Gminy
- Gminą Rytwiany reprezentowaną przez Wójta Gminy – Pana Grzegorza Forkasiewicza, przy kontrasygnacie Pani Mirosławy Szewczyk
- Gminą Szydłów reprezentowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy – Pana Andrzeja Tuza, przy kontrasygnacie Pani Alicji Kłonickiej – Skarbnika Gminy
- koordynatorem DOEKO GROUP Sp. z o.o. reprezenowaną przez Szymona Kozaka – Prezesa Zarządu oraz Jakuba Maceja – Wiceprezesa Zarządu
Gmina Połaniec pełni funkcję lidera w tym porozumieniu.
Cele działalności Klastra:
- ograniczenie niskiej emisji na terenie Członków Klastra będących jednostkami samorządu terytorialnego, w tym poprzez inwestycje w OZE,
- zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii,
- rozwój OZE ze szczególnym naciskiem na rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej,
- edukacja ekologiczna w zakresie OZE,
- wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarzadzania energią (ICT i OT).
Dbanie o środowisko naturalne i rozwój nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii, to główne cele Wiślańskiego Klastra Energii. Klaster realizuje swoje cele na terenie jednostek samorządu terytorialnego, które są Członkami Klastra, na obszarze nieprzekraczającym granic jednego powiatu 5 gmin. Połaniec pragnie zadbać o ekologiczny rozwój regionu i inwestować w odnawialne źródła Energii.
