Wyjątkowy jubileusz ks. kan. Jana Wamyja w Parafii św. Marcina w Połańcu
31 maja 2026 roku w Parafii pw. św. Marcina Biskupa w Połańcu odbyła się wyjątkowa uroczystość poświęcona jubileuszowi ks. kan. Jana Wamyja. Wspólnota parafialna, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy wspólnie dziękowali Bogu za 50 lat kapłańskiej posługi Jubilata oraz świętowali 75. rocznicę Jego urodzin, które obchodził dzień wcześniej – 30 maja.
Było to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Ks. kanonik Jan Wamyj przez 28 lat pełnił funkcję proboszcza parafii w Połańcu, pozostawiając trwały ślad w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym miasta. Jego wieloletnia posługa, zaangażowanie oraz troska o parafian zyskały szacunek i wdzięczność wielu pokoleń mieszkańców.
Centralnym punktem jubileuszowych obchodów była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Jubilat – ks. kan. Jan Wamyj. Eucharystię koncelebrował ks. Leszek Pituch, natomiast Słowo Boże wygłosił pochodzący z Połańca i parafii św. Marcina ks. Jan Ziętarski. W swojej homilii podkreślił wartość wiernej służby kapłańskiej oraz rolę, jaką ks. Jan Wamyj przez dziesięciolecia odgrywał w życiu parafii i całej lokalnej wspólnoty.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Połaniec: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu Małgorzata Walenciak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wawrzyniec i Grzegorz Kosowicz, Przewodniczący Osiedla Nr 1 Michał Kwiatkowski, Przewodnicząca Osiedla Nr 3 Joanna Łodkowska, a także sołtysi z terenu gminy. Obecni byli również przedstawiciele Rady Parafialnej Parafii pw. św. Marcina Biskupa w Połańcu oraz licznie zgromadzeni parafianie.
Rada Parafialna wyraża serdeczną wdzięczność ks. kan. Janowi Wamyjowi za przyjęcie zaproszenia do udziału w jubileuszowych uroczystościach w Połańcu. Obecność Księdza Jubilata była dla całej wspólnoty parafialnej wielką radością i zaszczytem. Wspólna modlitwa oraz możliwość ponownego spotkania z wieloletnim proboszczem parafii stały się wzruszającym świadectwem więzi, jakie przez lata swojej posługi zbudował z mieszkańcami miasta i gminy Połaniec.
W imieniu mieszkańców oraz władz samorządowych Jubilatowi zostały złożone serdeczne życzenia zdrowia, wszelkich łask Bożych, pogody ducha oraz nieustającej opieki Matki Najświętszej. Słowa wdzięczności skierowano za wieloletnią, wierną służbę Bogu i drugiemu człowiekowi, a także za dobro, które przez lata swojej posługi wnosił do życia wspólnoty parafialnej i całej lokalnej społeczności.
Jubileusz był okazją do wspólnej modlitwy, refleksji oraz wyrażenia szacunku dla kapłana, który przez dziesięciolecia towarzyszył mieszkańcom Połańca w najważniejszych momentach ich życia. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień i wdzięczności za piękne świadectwo kapłańskiego życia oraz oddania Kościołowi i ludziom.
Fot. ks. Grzegorz Słodkowski
