Logo Miasta i Gminy Połaniec

XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

W niedzielę 10 września w Parku Etnograficznym w Tokarni, w powiecie kieleckim odbyły się tegoroczne XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła tradycyjnie polowa msza święta przy zabytkowym kościele z Rogowa. Liturgii przewodniczył oraz homilię wygłosił ksiądz kanonik Łukasz Zygmunt przy asyście dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz księdza Jacka Dąbka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni.

Po nabożeństwie wszystkie piękne wieńce zostały poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przeszedł pod scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy. Zaprezentowane zostały wielobarwne symbole kończących się żniw promujące rękodzieło ludowych artystów oraz wnoszące nieoceniony wkład do dziedzictwa kulturowego składające się z różnorodnych darów ziemi.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich wygrał wieniec z powiatu kieleckiego. Drugie miejsce powiat pińczowski, a trzecie powiat staszowski.

Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego zaprezentował swój wieniec. 

Wieniec z powiatu kieleckiego będzie reprezentował nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, które odbędą się 24 września 2023 roku.

Uczestnicy święta na scenie mogli posłuchać koncertów ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego "Echa Łysicy", "Wierna Rzeka", oraz kapeli "Jędrusie".

Po części nieoficjalnej wystąpił także zespół Sidus, który zaprezentował się w folkowym repertuarze. Jest to zespół z tradycją muzyczną i bogatym dorobkiem repertuarowym. 

Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Pan Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.

Dożynkom towarzyszyła wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem oraz  produktami regionalnymi.

Organizatorem tegorocznych Dożynek Wojewódzkich był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Kieleckim i Gminą i Miastem Chęciny. Ponadto w realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczył Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. 

Galeria zdjęć

na zdjęciu grupa osób w kotylionach i strojach ludowych a wśród nich Marszałek Województwa Świętokrzyskiego na zdjęciu barwny korowód z uczestnikami dożynek, którzy niosą wieńce na zdjęciu barwny korowód z uczestnikami dożynek, orkiestrą i sztandarem na zdjęciu panowie z orkiestry grający na akordeonie, saksofonach i perkusji na zdjęciu kolorowe wieńce dożynkowe na zdjęciu uczestnicy dożynek siedzący na drewnianych ławkach na zdjęciu wieniec dożynkowy Powiatu Staszowskiego udekorowany kolorowymi kwiatami na zdjęciu grupa dziewczynek w kolorowych wiankach na głowie i białych strojach na zdjęciu wieńce dożynkowe DSC_0206 DSC_0234 DSC_0238 na zdjęciu korowód, a w nim czterech mężczyzn niesie wieniec dożynkowy na zdjęciu barwne wieńce dożynkowe na zdjęciu zespół pieśni ludowych w kolorowych tradycyjnych strojach na zdjęciu reprezentanci Powiatu Staszowskiego wraz z wieńcem Powiatu na zdjęciu grupa osób tańczy obok wieńców dożynkowych na zdjeciu Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec oraz Starosta Staszowski na zdjęciu zespół "Sidus" ubrany na biało w kolorowych wieńcach na głowach DSC_0358 DSC_0367 DSC_0382 DSC_0385 DSC_0404
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności