Logo Miasta i Gminy Połaniec

Aktywni seniorzy z Klubu „Megawat” podsumowali swój projekt

belka_dl_2022

Wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Projekt „Zadbaj po covidzie o zdrowie seniorze-ruch i siarka ci w tym pomoże” realizowany przez Stowarzyszenie Klub Seniora Megawat w Połańcu, powoli dobiega końca. W ramach środków pozyskanych z programu „Działaj Lokalnie” – finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności we współpracy  z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce seniorzy zrealizowali ciekawy projekt poprzez działania ukierunkowane na społeczność senioralną. Inicjatywy były realizowane wspólnymi siłami seniorów klubu oraz samorządu z wykorzystaniem zasobów lokalnych i regionalnych – naturalnych, społecznych, ludzkich i finansowych. Ale program Działaj Lokalnie to nie tylko realizowane projekty. Klub Seniora „Megawat” jest przykładem, że potrzebne jest również tworzenie przestrzeni do dobrego działania i koordynowania.  

         W ramach projektu informowano, motywowano i zachęcano do uczestnictwa nie tylko seniorów zrzeszonych w Klubie „Megawat”, ale również, a może przede wszystkim inne osoby, które poprzez szereg zajęć zechciałyby dołączyć i skorzystać z proponowanych spotkań. W tym celu organizowano spotkania lokalne, aby poznać się bardziej, wymienić doświadczenia i spostrzeżenia. Były również wyjazdy po samo zdrowie - na kąpiele siarczkowe. A dzięki dobrej organizacji seniorów, aktywnemu poszukiwaniu środków finansowych, współpracy z samorządem wiemy dziś, że LOKALNE MARZENIA SĄ DO SPEŁNIENIA.

dsc_9212_proc  W miłej atmosferze upłynęło poniedziałkowe popołudniowe spotkanie (26.09.2022r.) wieńczące projekt „Zadbaj po covidzie o zdrowie seniorze-ruch i siarka ci w tym pomoże”  w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Spotkanie otworzył prezes klubu – Pan Andrzej Styś, który przywitał wszystkich obecnych, w tym zaproszonego Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec –  Pana Jacka Benedykta Nowaka oraz pracowników urzędu. Prezes klubu serdecznie podziękował panu burmistrzowi za wsparcie przy realizacji projektu – w tym szczególności za transport oraz promocję projektu. Słowa podziękowania skierował również sekretarz klubu – Pan Sylwester Janik, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem realizacji projektu wykazując olbrzymie zaangażowanie. Gratulacje, podziękowania dla seniorów z klubu „Megawat” złożył Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Pan Jacek Benedykt Nowak wyrażając nadzieję na realizację dalszych projektów z zapewnieniem wsparcia. Tak, bo Klub Seniora „Megawat” to przykład udanej integracji mieszkańców. Sukces jest tym większy, że tworzy ją grupa osób, która udowodniła, że poprzez aktywność i otwarcie na wyzwania współczesności pomimo wieku nadal można być młodym.

dsc_9171 dsc_9173_proc

Spotkanie otwiera Prezes Klubu "Megawat"  - Pan Andrzej Styś

dsc_9177_proc dsc_9180_proc

Przemawia sekretarz Klubu "Megawat" - Pan Sylwester Janik

dsc_9182_proc dsc_9189

Przemawia Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Pan Jacek Benedykt Nowak

dsc_9213 dsc_9205

O ZDROWYM ODŻYWIANIU NA SPOTKANIU Z DIETETYKIEM

JPuto

 

Po podsumowaniu projektowym tego dnia seniorzy spotkali się z dietetykiem – Panią Joanną Puto, która omówiła zasady zdrowego żywienia. Wiele zaburzeń rozwojowych i schorzeń wieku dojrzałego jest rezultatem wadliwego, niedoborowego lub nadmiernego i jednostronnego żywienia. Potwierdzeniem jest dawne chińskie powiedzenie: „niezależnie od tego, kto był ojcem choroby, zła dieta była na pewno jej matką”. Pewnym jest, że tylko urozmaicone pożywienie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, albowiem brak jest takiego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich dla organizmu ilościach. Pani dietetyk zaznaczała, że do planowania codziennego jadłospisu warto wybierać produkty niskokaloryczne, bogate w błonnik oraz witaminy i składniki mineralne. Poruszono temat świeżych owoców i warzyw, które mają ogromny wpływ na naszą dietę. W następnej kolejności uczestnicy dowiedzieli się, jakie są najczęściej popełniane błędy żywieniowe oraz poznali sposoby, aby ich uniknąć. Po zakończeniu części  merytorycznej wywiązała się owocna dyskusja, seniorzy zadawali pytania i przedstawiali swoje pomysły.

 

 

 

dsc_9194 dsc_9199 dsc_9213 dsc_9215
dzialaj_lokalnie sa as1

Program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja Aktywizacji i Rozwoju

Seniorzy z Klubu "Megawat" składają serdeczne podziękowania za możliwość realizacji projektu i wsparcie sponsorom:

Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FARMa

Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec

 

Podsumowując działania  i cele podjęte przez stowarzyszenie Klub Seniora „Megawat” można stwierdzić, że zostały osiągnięte w stu procentach, co więcej seniorzy są pełni nowych planów i pomysłów, i sami wyznaczają swoje kolejne cele, co bardzo cieszy. Gratulujemy!

/promocja projektu: Dominika Reichert/

Galeria zdjęć

1 Noc bibliotek Noc bibliotek Noc bibliotek Noc bibliotek Noc bibliotek dsc_9171 dsc_9180_proc dsc_9182_proc dsc_9194 dsc_9197 dsc_9198 dsc_9199 dsc_9200 dsc_9205 dsc_9212_proc dsc_9213 dsc_9215
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności