Logo Miasta i Gminy Połaniec

Narodowy Dzień Pamięci o Polakach — Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

Tragedia Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej długo musiała czekać na odpowiednie upamiętnienie. W czasach PRL-u temat ten był przemilczany. Dopiero w III Rzeczpospolitej kwestii tej powoli zaczęto nadawać odpowiednią wagę. W końcu, w 2016 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym szczególnym dniu nie zapominajmy do czego prowadzi nacjonalizm i miejmy w pamięci wszystkie ofiary tych tragicznych wydarzeń.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności