Logo Miasta i Gminy Połaniec

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – onkologia

Diagnoza choroby nowotworowej oraz jej leczenie jest silnym, traumatycznym przeżyciem dla każdego człowieka. To moment, w którym dotychczasowy świat nie tylko przysłowiowo legnie w gruzach, ale i dosłownie ulega poważnym przeobrażeniom. Dlatego też edukacja i pierwotna prewencja onkologiczna – biorąc pod uwagę wyzwania cywilizacyjne i starzejące się społeczeństwo – ma szczególne znaczenie. W Połańcu w tym celu zorganizowano I konferencję z cyklu „Profilaktycznie w Połańcu” w dniu 7 marca w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, której otwarcia dokonała dyrektor CKiSz – Pani Monika Pławska, dyrektor Przychodni Zdrowia – Pani Paulina Mielnik oraz burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Pan  Jacek Benedykt Nowak, który złożył podziękowania za organizację spotkań z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

Na temat chorób nowotworowych, które wywołuje HPV (wirus brodawczaka ludzkiego-  jeden  najczęściej występujących wirusów na świecie) prelekcję wygłosił kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej - ŚCO Kielce dr n.med. Pan Leszek Smorąg - specjalista ginekologii onkologicznej, który podkreślił, iż z badań wynika, że obecnie na świecie ok.15-20% populacji jest zakażona wirusem HPV, 50 % z nich to kobiety i mężczyźni między 15-25 rokiem życia. W dalszej części wykład wygłosiła Pani Dagmara Borowiec NFZ Oddział Kielce. Podczas konferencji uczestnicy mogli dowiedzieć się o determinantach zdrowia: Lalonde wyróżnił 4 grupy czynników mających wpływ na stan zdrowia ludności: obszar biologii i genetyki, zachowań i stylu życia, środowiskowy (do którego zalicza się czynniki ekonomiczne, społeczne, kulturowe i fizyczne) oraz obszar organizacji systemu ochrony zdrowia. Koncepcja Lalonde została potwierdzona za sprawą przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych  programu badań nad czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyniki tego badania, które rozpoczęło się w 1948 roku,  pozwoliły uszeregować pola zdrowotne Lalonde’a według wielkości ich wpływu na stan zdrowia. Z kolei fizjoterapeuta Pan Wojciech Sałata mówił o leczeniu nowotworów ruchem – fizjoprofilaktyka jako element prewencji w chorobach onkologicznych.  O potrzebie profilaktyki obrazowej w kierunku onkologii, w tym skuteczności rezonansu mówiła Pani Katarzyna Staniec z Affidea. Na koniec odbył się wykład z zakresu zdrowego stylu życia jako profilaktyki onkologicznej, który wygłosił Pan Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ Oddział Podkarpacki. Ciekawy wykład na bazie osobistych doświadczeń wygłosiła Pani Agnieszka Kapusta – Fundacja „Zwalcz go uśmiechem”.

Osoby biorące udział w konferencji mogły ponadto skorzystać z bezpłatnego badania słuchu, analizatora ciała, wyrobić kartę EKUZ, odwiedzić stoisko „Amazonek”, zdobyć informację o programie 40 + i gdzie szukać pomocy po usłyszeniu diagnozy.

Organizatorami wydarzenia było Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, SPZOZ -Przychodnia Zdrowia w Połańcu i Miasto i Gmina Połaniec Partner Główny: Enea Elektrownia Połaniec S.A.

 

Galeria zdjęć

DSC_0005 DSC_0007 DSC_0011 DSC_0013 DSC_0017 DSC_0019 DSC_0023 DSC_0027 DSC_0034 DSC_0037 DSC_0045 DSC_0053 DSC_0056 DSC_0058 DSC_0062 DSC_0065 DSC_0069 DSC_0076 DSC_0077 DSC_0078 DSC_0083 DSC_0086 DSC_0087 DSC_0091 DSC_0096 DSC_0097 DSC_0099 DSC_0105 DSC_0107 DSC_0112 DSC_0114 DSC_0116 DSC_0120 DSC_0121 DSC_0124 DSC_0126 DSC_0130 DSC_0133
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności