Wielki dzień - otwarcie hali sportowej w Zrębinie. Spełnione marzenie sportowców
Czwartek, 6 marca 2025 r. na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec. Podczas wyjątkowej uroczystości w „Dzień Olimpijczyka” świętowano otwarcie długo wyczekiwanej gminnej hali sportowej, która do niedawna powstała w Zrębinie. Środki na ten cel pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu OLIMPIA - Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100 - lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. Wykonawcą zadania była firma „GMC” Sp. z o.o. z siedzibą w Staszowie. W planach władz samorządowych jest dalszy rozwój kompleksu sportowego w Zrębinie. Powstaną tam jeszcze dwa nowe boiska typu Orlik.
Na obiekt spełniający najwyższe standardy i oferujący szerokie możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportowych składa się zadaszone boisko wielofunkcyjne przystosowane do gry w piłkę nożną, koszykówkę oraz siatkówkę z zapleczem szatniowym, obejmującym dwie szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym, magazynowym, strzelnicą laserową i antresolą, która może pomieścić 100 osób na widowni.
Nowy obiekt na mapie Miasta i Gminy Połaniec będzie służyć uczniom, a już odbywają się tu lekcje z wychowania fizycznego. To będzie także pole do rozwoju dla pozostałych mieszkańców miasta i gminy. Za nami pierwsze rozgrywki futsal Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz mecz oldbojów. Budynek został zaprojektowany z myślą o wielofunkcyjności, umożliwiając organizację różnorodnych wydarzeń sportowych.
Z niecierpliwością wszyscy oczekiwali na ten oficjalny moment, aby móc zaprosić uczniów, kluby sportowe i całą społeczność sportową do korzystania z hali „OLIMPIA”. Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego powitania zgromadzonych gości przez Annę Adamczak – rzecznika prasowego Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, która prowadziła całą uroczystość. Gospodarzami tego wydarzenia byli: burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zrębinie oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Połańcu.
W uroczystości wzięli udział m.in : samorządowcy byłych i obecnych kadencji, dyrektorzy, kierownicy, prezesi, przedstawiciele świata sportu, w tym prezesi związków sportowych, działacze klubów i stowarzyszeń sportowych, trenerzy, przedstawiciele instytucji, wykonawcy, projektanci, społeczność szkolna, a także mieszkańcy.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Marek Strzała – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jacek Włosowicz – senator RP ziemi świętokrzyskiej, Rafał Gliński - wicemistrz Świata w Piłce Ręcznej, trener Kadry Juniorów, Rafał Godzwon - triathlonista, Radosław Wasiak - wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Leszek Papaj – prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej w Kielcach, Damian Pietrasik i Marcin Gawron -przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Grzegorz Kędzierski - prezes Świętokrzyskiej Federacji Sportu, Sławomir Kołodziej - dyrektor Świętokrzyskiej Federacji Sportu, Wiktor Skrobacz – prezes Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego, trener MKS Czarni, Tadeusz Szkwarek – wiceprezes ds. sportowych Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego, trener MKS Czarni, Krzysztof Kwiatkowski – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego, trener MKS Czarni, Agata Borycka - prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Andrzej Walczowski- dyrektor Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie, Adrian Gębalski- prezes MKS Czarni, Sławomir Łącz – wiceprezes MKS Czarni, Łukasz Maj – sekretarz MKS Czarni. Powitano również: Dariusza Gozdka -prezesa Firmy GMC - wykonawcę Hali OLIMPIA, Leszka Zarębę - projektanta Hali OLIMPIA, Łukasza Siwka – kierownika budowy, Jana Makułę – inspektora nadzoru, Janusza Obieraka -inspektora nadzoru, Małgorzatę Szywacz -inspektora nadzoru, Mariusza Ziółka z Biura Projektowego do kwadratu, Jakuba Przyłudzkiego – inspektora Nadzoru, Danutę Bobrowską - kierownika Referatu Techniczno - Inwestycyjnego UMIG, Artura Maja - inspektora ds. inwestycji i remontów budowlanych UMIG, Anetę Matusiewicz - kierownik Ref. Pozyskiwania Środków Pomocowych i Rozwoju Gminy, Anitę Kwapis - referenta ds. pozyskiwania środków pomocniczych i rozwoju gminy. Obecnością zaszczycili: Ryszard Stachura – naczelnik w starostwie w Staszowie, Kazimierz Gacek - starosta powiatu mieleckiego, Anna Kosowicz- wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Staszowskiego, a także samorządowcy byłych i obecnych kadencji. W imieniu połanieckiego samorządu obecni byli: zastępca burmistrza – Jarosław Kądziela, skarbnik Gminy – Małgorzata Żugaj, sekretarz Gminy – Bogumiła Niespodziewana, Radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej – Małgorzatą Walenciak, wiceprzewodniczącym – Andrzejem Wawrzyńcem, przewodniczący osiedli, sołtysi, przedstawiciele Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej, kierownicy UMiG , dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych. Przedstawiciele instytucji, placówek, zakładów, którzy byli na uroczystości to m.in. : Grzegorz Wątroba - wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Transformacji Energetycznej ENEA Elektrownia Połaniec, Joanna Juszczyńska ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Monika Michalec- kierownik ARiMR Staszów, Maciej Tutak- KRUS Staszów, Jarosław Bober – Komendant Posterunku Policji w Połańcu, Dorota Wysocka – zastępca Dyrektora Zespołu Szkół "AK Jędrusie" w Połańcu, Stanisław Kotlarz- prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli: przedstawiciele stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Klubów Seniora, lokalnych przedsiębiorstw, działaczy lokalnych, trenerzy sportowi, kluby sportowe: MKS Czarni Połaniec, Sekcja Piłkarska, Zapaśnicza, Siatkarska, Klub Pływacki "Kajman" Połaniec, Szkolny Klub "Olimpek" i "Żaczek", Połaniecki Klub Karate, jak również dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze Szkoły i Przedszkola w Zrębinie, emerytowani oraz aktywni, a także przedstawiciele mediów.
Wysoką rangę uroczystości nadali wyjątkowi goście: Andrzej Supron – medalista olimpijski, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Grzegorz Lato – mistrz olimpijski w piłce nożnej, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972.
Po ośpiewaniu hymnu i powitaniu wszystkich zebranych nadszedł czas na oficjalne przemówienia.
Jako pierwsza głos zabrała przewodnicząca Rady Miejskiej, Małgorzata Walenciak, która podkreśliła, że to bardzo ważny dzień dla samorządu i mieszkańców, ale przede wszystkim dla obecnych i przyszłych sportowców. 6 marca to również szczególna data nie tylko ze względu na uroczyste otwarcie hali „OLIMPIA”, ale z uwagi na fakt, że właśnie w tym dniu obchodzimy "Światowy Dzień Olimpijczyka". Jak podkreśliła przewodnicząca, to doskonała okazja, by podziękować sportowcom za ich ciężką pracę, wysiłek, determinację oraz za promocję olimpijskich wartości i idei. Ta nowoczesna przestrzeń sportowa powstała dzięki środkom pozyskanym z rządowego programu "OLIMPIA" ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z okazji stulecia pierwszych występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. Koszt budowy hali to 6 105 868, 29 zł, z czego 4 113 100 zł stanowiło dofinansowanie. Jak podkreśliła przewodnicząca to dopiero początek planów samorządowych, bo oto Gmina Połaniec 12 lutego 2025 roku podpisała umowę z Ministrem Sportu i Turystyki na dofinansowanie kolejnej inwestycji w ramach programu budowy kompleksów sportowych „Orlik” edycja 2024. Wartość projektu wynosi 2 405 253 zł, z czego dofinansowanie stanowi 1 162 200 zł. W ramach tego zadania powstaną: boisko piłkarskie o wymiarach 30x62 mi nawierzchni z trawy syntetycznej, boisko piłkarskie wielofunkcyjne o wymiarach 19x32 m i nawierzchni poliuretanowej, budowa i instalacja oświetlenia boisk, zakup i montaż piłkochwytów, zakup i montaż stojaków rowerowych, budowa siłowni zewnętrznej, zakup i montaż wiat dla zawodników, wykonanie utwardzeń z kostki betonowej, zagospodarowanie terenu. Przewodnicząca podziękowała na koniec Ministerstwu Sportu i Turystki za otwartość i pomoc w pozyskiwaniu środków, burmistrzowi za współpracę i organizację całego przedsięwzięcia, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Połaniec za zaangażowanie, pozyskanie środków i koordynację budowy, wykonawcom, projektantom, inspektorom obiektu hali za terminowość, dyrekcji oraz pracownikom Szkoły Podstawowej w Zrębinie za sprawowaną opiekę nad obiektem, dyrekcji OSiR i klubom sportowym za organizację wydarzeń sportowych oraz gościom specjalnym – sportowcom, mediom, wszystkim którzy włączyli się w organizację wydarzenia. „Niech nowa hala sportowa będzie miejscem pełnym radości, sukcesów sportowych i integracji międzypokoleniowej" - dodała przewodnicząca.
W dalszej części głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej w Zrębinie – Elżbieta Adaś, która podkreśliła, że hala staje się wizytówką nie tylko szkoły, ale i gminy. Była wyczekiwana przez całą społeczność szkolną od wielu pokoleń. "Nasza szkoła powstała 67 lat temu, a dokładnie 15 marca 1958 została oddana do użytku, a działkę udostępnili mieszkańcy, którzy włączyli się czynnie w budowę budynku szkolnego". Dyrektor dodała, że są czynione wszelkie starania, aby zadbać o jak najlepsze warunki dla dzieci i młodzieży. Następnie dyrektor podziękowała burmistrzowi, Radzie Miejskiej poprzedniej i obecnej kadencji, wykonawcom, projektantom i wszystkim zaangażowanym w realizację tegoż przedsięwzięcia.
Następnie na scenie pojawili się : Andrzej Supron – medalista olimpijski, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Grzegorz Lato – mistrz olimpijski w piłce nożnej, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972. Grzegorz Lato pogratulował obiektu - „Patrząc na zgromadzone tutaj dzieci to widzę, że mają przyszłość przed sobą. W każdej gminie powinien być taki obiekt. Życzę Wam zdrowia, abyście doczekali wnuków, którzy osiągną wysokie sukcesy sportowe". Z kolei Andrzej Supron podkreślił, że przyszłość jest w naszych dzieciach, młodzieży - "Jeśli zapewnimy im rozwój, zdrowy rozwój, to i my będziemy mieć spokój”. To co cieszy to aktywność fizyczna również osób starszych. Został doceniony rozwój „zapasów” w Połańcu, gdzie uczestnicy zdobywają medale, osiągają bardzo wysokie wyniki. Na koniec popłynęły gratulacje na ręce lokalnego samorządu za budowę tak potrzebnego obiektu z życzeniami samych sukcesów. Mistrz olimpijski zapewnił o organizacji w tym miejscu ogólnopolskich zawodów.
Następnie senator RP Jacek Włosowicz złożył gratulacje za sprawne przeprowadzenie inwestycji. „Chcielibyśmy, aby cały kraj wyglądał tak jak dzisiaj Zrębin. Dobrze, że została zauważona potrzeba powstania obiektu w tym miejscu” . O wielkim sukcesie gminy Połaniec i gratulacje złożył także wójt gminy Borowa – Stanisław Mieszkowski. A w imieniu samorządowców z terenu powiatu staszowskiego o sukcesie realizacji zadania mówił Burmistrz Miasta i Gminy Bogoria - Marcin Adamczyk.
List z podsumowaniem inwestycji oraz z życzeniami sukcesów i gratulacje za wspólną inwestycję od poseł na Sejm RP – Anny Krupki dla wszystkich mieszkańców Zrębina odczytał Bartłomiej Stachura – pełnomocnik. Wiceprzewodniczący sejmiku - Marek Strzała przekazał słowa uznania i gratulacje. Z kolei list z gratulacjami i życzeniami rozwoju dla osób korzystających z obiektu w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Piotra Łojka odczytała Joanna Juszczyńska. W imieniu społeczności szkolnych życzenia sukcesów i rozwoju złożyły panie dyrektor placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Połaniec. Następnie miejsce na mównicy zajął naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego - Ryszard Stachura wyrażając szczególne podziękowania i gratulacje w imieniu starostwa za powstanie tak potrzebnego wielofunkcyjnego obiektu na terenie gminy Połaniec. W dalszej części wystąpień radość z inwestycji wyraził Edward Bobiński, były samorządowiec. O potrzebie, zrealizowanym marzeniu lokalnej społeczności mówił Radny Rady Miejskiej - Marek Maj oraz sołtys – Małgorzata Bednarska dziękując każdemu zaangażowanemu za realizację przedsięwzięcia. W imieniu społeczności szkolnej podziękowania popłynęły także od przewodniczącej Rady Szkolnej.
Wszyscy przemawiający podkreślali, iż wielofunkcyjny, nowoczesny obiekt ma wszystko co niezbędne dla uprawiania wielu dyscyplin sportowych. A uczestnicy otwarcia byli świadkami historycznej chwili w dziejach lokalnego sportu.
Następnie głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Jacek Benedykt Nowak, który podsumował ścieżkę pozyskiwania środków i realizację tej potrzebnej inwestycji. To wynik współpracy, zapału i determinacji wielu osób. "Tego obiektu dostosowanego do szerokiego spektrum wydarzeń sportowych na poziomie ogólnopolskim, a nawet europejskim już nikt nie zabierze" – podkreślił burmistrz. "Jestem dumny, z powstania hali sportowej "OLIMPIA" i przekonany, że inwestycja wzbogaca infrastrukturę sportową Gminy Połaniec oraz całego regionu, stwarza możliwości zarówno dla dzieci i młodzieży Szkoły w Zrębinie, ale i mieszkańców całej Gminy, którzy z przyjemnością organizują turnieje, rozgrywki, spotkania integracyjne" – podkreślał burmistrz. Gmina Połaniec ma bardzo zdolną młodzież i wielu znakomitych sportowców i trenerów, to im należą się wielkie brawa - za ich aktywność, że tak godnie reprezentują Miasto i Gminę Połaniec na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej realizując swoje pasje. Życzę sobie i nam wszystkim, by hala "OLIMPIA" przyczyniła się do rozwoju kultury fizycznej i była miejscem nie tylko sportowej rywalizacji, ale także miejscem do spotkań i nawiązywania przyjaźni. Być może, dzięki tej inwestycji zostanie odkryty talent sportowy na miarę naszych wspaniałych olimpijczyków". Na koniec burmistrz zacytował słowa Jana Pawła II: „Oby sport promował radość życia, odpowiedzialność, zdolność do poświęceń i szacunek dla każdego człowieka.”
Po części oficjalnej ks. Proboszcz Parafii p/w św. Marcina w Połańcu – Leszek Pituch dokonał poświęcenia obiektu. Na ręce gości i gospodarzy w podziękowaniu przekazano kwiaty. Z kolei na ręce dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zrębinie przybyli goście przekazywali sportowe upominki. Następnie uczestnicy mogli obejrzeć występ artystyczny wychowanków CKiSz oraz pokaz zapaśniczy "MKS Czarni Połaniec". Na zakończenie uroczystości miało miejsce zwiedzanie obiektu.
Hala sportowa jest nowym i atrakcyjnym obiektem na mapie Miasta i Gminy Połaniec, która z pewnością spełni oczekiwania użytkowników. Pozwoli zmotywować dzieci do wysiłku fizycznego, aktywności, zabawy oraz wiary we własne siły i możliwości. Już dziś wiemy, że hala będzie tętnić życiem i rozegrają się na niej niejedne zawody.
