Uroczystość Złotych Godów w Gminie Połaniec – Jubileusz 50 wspólnych lat
Złote Gody to wyjątkowy Jubileusz, tak jak wyjątkowi są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Ta niezwykła rocznica stała się powodem uroczystości, która odbyła się w dniu 23 maja 2023 roku.
Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Parafii św. Marcina Biskupa w intencji tegorocznych Jubilatów, która została odprawiona przez: ks. mgr lic. Leszka Pitucha.
W trakcie Mszy Świętej ks. Proboszcz Leszek Pituch podczas kazania przypomniał, jak ważne jest trwanie w wierze i miłości dwojga ludzi. Ogromnym przeżyciem dla Jubilatów była odnowa przysięgi małżeńskiej.
„Życiowa miłość bowiem to nie ta, która nie wytrzymuje próby czasu, ale ta, która trwa pomimo upływających lat. Bo najważniejszym bogactwem i złotem tego świata jest serce ukochanego człowieka”
Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak, Sekretarz Gminy Pani Bogumiła Niespodziewana, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Anna Łysiak, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Lolo oraz Pani Alina Dudek wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego skierowali do Jubilatów serdeczne gratulacje, życzenia oraz słowa uznania:
„Życzę samych radosnych, pogodnych dni w szczęściu i poszanowaniu, a przede wszystkim w zdrowiu. Życzenia zdrowia dziś nabierają nowego znaczenia, większego niż zazwyczaj. Bądźcie dla siebie pomocą i oparciem. Nich dobry los będzie z Wami.”
Piękną oprawę muzyczną przygotowali wychowankowie z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, ze specjalnym przesłaniem skierowanym do dostojnych Jubilatów, którzy uświetnili swym występem całą uroczystość.
Podczas uroczystości Jubilaci wracali wspomnieniami do wydarzeń sprzed ponad pół wieku, kiedy to przyszli małżonkowie poznali się i zawarli związek małżeński. Opowiadali, że przez 50 lat wspólnego życia doświadczyli szczęśliwych chwil i trudnych momentów, które wymagały odpowiedzialności, a przede wszystkim wzajemnego wsparcia.
50 rocznica ślubna szczególne znaczenie nie tylko dla samych par małżeńskich, ale także dla całej naszej społeczności. Ich postawa wzajemnego szacunku oraz pielęgnowania największej wartości jaką jest rodzina, staje się bezcennym wzorem dla młodych pokoleń.
W uroczystości uczestniczyli: Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, Burmistrz Miasta i Gminy Pan Jacek Benedykt Nowak, Sekretarz Gminy Pani Bogumiła Niespodziewana, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Lolo, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Anna Łyskiak, Pani Alina Dudek wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz Inspektor Pani Magdalena Gwóźdź.
Uroczysta ceremonia stała się uhonorowaniem wspaniałej podróży życiowej, którą wspólnie odbyło 18 par małżeńskich z naszej gminy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Odznaczenia za 50. pożycie nadane przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę otrzymało 18 par z terenu gminy Połaniec. Jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, legitymację, medale, kwiaty oraz upominki. Nie zabrakło również poczęstunku, pysznego tortu oraz głośnego odśpiewania "Sto lat” dla Szanownych Jubilatów.
Wszystkim odznaczonym parom serdecznie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia oraz miłości na kolejne, wspólne lata.

