90.rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego
12 maja 2025 roku upłynęła 90 rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, który zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej, trwał w sumie sześć dni, według szacunków wzięło w nich udział około 250 tysięcy osób. Ciało zmarłego spoczęło w Krakowie, w katedrze na Wawelu. Józef Piłsudski był jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski, działaczem niepodległościowym, politykiem, wojskowym, naczelnym wodzem Legionów Polskich, Naczelnikiem Państwa i Marszałkiem Polski. Człowiekiem, który odegrał kluczową rolę w odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Piłsudski urodził się w 1867 roku w dworze w Zułowie na Wileńszczyźnie, pochodził z rodziny szlacheckiej, był wychowywany w duchu patriotycznym. W latach 90. XIX wieku działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, a następnie założył Organizację Bojową PPS i Polską Organizację Wojskową, które miały przygotować Polskę do walki o niepodległość. W 1914 roku Piłsudski powołał Legiony Polskie, które walczyły u boku Austriacko-Węgierskiej Armii w czasie I wojny światowej, budując polską tożsamość i świadomość narodową. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, objął funkcję Naczelnika Państwa, kierując jego polityką i organizacją, a także broniąc niepodległości w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 1921 roku został mianowany Marszałkiem Polski, pełniąc funkcję głównego dowódcy wojsk polskich i mając znaczący wpływ na politykę państwa. Po 1926 roku Piłsudski wycofał się z czynnej polityki, ale jego wpływy na życie polityczne nadal był znaczący. Marszałek Piłsudski był jednym z najważniejszych postaci w historii Polski, który przyczynił się do odzyskania niepodległości i kształt państwa polskiego w XX wieku.
Piłsudski był zwolennikiem silnej władzy państwowej, niezbędnej do utrzymania porządku i zapewnienia bezpieczeństwa, a także do prowadzenia polityki zagranicznej. Zależało mu na współpracy z innymi państwami, z zachowaniem ostrożności w kwestiach polityki zagranicznej, gdyż uważał, że Polska powinna dbać głównie o własne interesy. Jego polityka i ideologia wciąż są przedmiotem dyskusji i analizy, ale bez wątpienia był on postacią, która wpisała się na stałe w historię Polski. Na koniec warto zacytować wymowne słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego z 11 listopada 1918r. jednej z najważniejszych dat w historii świata i Polski, która po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Polski: „KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”.
Źródło fot. (Józef Piłsudski w 1916 r. jako dowódca Pierwszej Brygady Legionów Polskich. (Fot. NAC)