Budżet obywatelski - wyniki głosowania
Budżet Obywatelski jest specjalną formą konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu miasta na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań mieszczące się w kompetencjach gminy. Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe zaangażowanie mieszkańców w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej, z perspektywy jej wspólnego dobra. Cel ten ma prowadzić do aktywnego udziału w procesie opracowania budżetu, budowania więzi w lokalnej społeczności oraz przedstawienia mieszkańcom mechanizmów funkcjonowania miasta. Inicjatywa początkowo wprowadzona w 1989 r. w brazylijskim mieście Porto Alegre szybko zyskała uznanie na całym świecie, a od 2011 r. funkcjonuje również w Polsce.
Mieszkańcy Połańca po raz pierwszy zdecydowali, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. Do realizacji na 2023 r. wybrano 4 projekty. Połaniec wyda na ten cel blisko 150 000 zł.
Głosowanie na pomysły zgłoszone w ramach 1. edycji budżetu obywatelskiego trwało od 24 października do 6 listopada. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 12 propozycji.
W głosowaniu mogły brać udział również dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Ma to duże znaczenie w włączaniu młodych ludzi w procesy partycypacyjne.
Zwycięskie projekty zostały ogłoszone w portalu budżetu obywatelskiego Miasta i Gminy Połaniec oraz na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu. Pomysły, które zgłosili mieszkańcy Połańca stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta, zaskakują kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękujemy za tę chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Połańca.
Wyniki głosowania przedstawiamy poniżej w postaci informacji Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec oraz w formie graficznej.

