Poznaj Polskę - Wycieczka do Chęcin i Kielc
W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” uczniowie klas II b i III a wybrali się na wycieczkę szlakiem ciekawych miejsc województwa świętokrzyskiego.
Pierwszym punktem naszej wyprawy stało się Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach. To drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce. Powstał w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.
W Centrum Leonardo da Vinci uczniom podobał się fakt, że wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyk można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowy zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newton pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny. A to tylko niektóre z nich. Na stanowiskach interaktywnych uczniowie mogli zabawić się w malowanie dzieł czy konstruowanie wynalazków. Centrum organizuje też ciekawe warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.
Odwiedzając niewielkie Chęciny w województwie świętokrzyskim uczniowie mieli okazję zobaczyć majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku był ze względu na swoje położenie — na wzgórzu o wysokości 360 m niezwykle trudną do zdobycia warownią. Zbudowany został z wapienia i piaskowca. Po II wojnie odbudowano wieże i na jednej z nich urządzono punkt widokowy, z którego jest rozległy widok na Góry Świętokrzyskie.
Na zamku uczestnicy wycieczki przenieśli się w czasy średniowiecza. Uczniów przywitały zamkowe atrakcje: wspaniała panorama z wieży, na którą musieli się wspiąć, na dziedzińcu — narzędzia tortur, skarbiec pełen kosztowności, a w lochu — skazaniec. Na krużgankach i w baszcie kwadratowej dzieci podziwiały galerię zdjęć.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – Park Etnograficzny. Powstał on w latach siedemdziesiątych XX wieku , a jego głównym założeniem stało się odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów kielecczyzny. Uczniowie mogli w nim na własne oczy zobaczyć jak wyglądały dawne wsie — z jakich materiałów budowano chaty, jak były wyposażone i czym zajmowali się ich mieszkańcy. Największe zainteresowanie budziły wśród dzieci chaty dawnych rzemieślników, przepiękny stary wiatrak- młyn, kościółek oraz malutka wiejska szkółka. Podczas wędrówki po terenie parku mogli porównać zabudowania prostych ludzi z dworkiem zamieszkiwanym przez osoby z wyższej sfery społecznej.
Dodatkową atrakcją, wieńczącą pobyt w tym miejscu, były zajęcia mające na celu wprowadzenie dzieci w tajniki zabaw rówieśników żyjących w dawnych czasach. Celem ich było ukazanie młodym zwiedzającym, że bez telewizora, komórki czy komputera też można ciekawie spędzać czas wolny, korzystając jednocześnie z możliwości przebywania na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.
Wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w średniowiecznym Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w znajdującym się tuż obok Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu to wspaniały pomysł na szkolną wycieczkę i poznanie uroków ziemi świętokrzyskiej. Była ona świetną lekcją historii naszego regionu łącząc przeszłość z teraźniejszością, prostotę z nowymi technologiami.
Wycieczka dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę przez Ministra Edukacji i Nauki.