Finał Kampanii informacyjnej wzRUSZ SERCE - każda minuta ma znaczenie
W dniu 16 października br. miało miejsce szkolenie otwarte dla mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec- obsługa automatycznego defibrylatora AED - „Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy”, w ramach kampanii wzRUSZ serce Każda minuta ma znaczenie…
Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Pana Jacka Benedykta Nowaka.
W tym dniu obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia oraz używania defibrylatorów AED wśród mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec.
Szkolenie poprowadzili wyspecjalizowani Ratownicy Medyczni Państwo Joanna i Jarosław Marczewscy, w którym wzięli udział także przedstawiciele: Sołtysów i Rad Sołeckich, Rady Seniorów Miasta i Gminy Połaniec, jednostek organizacyjnych, Kół Gospodyń Wiejskich, placówek oświatowych oraz stowarzyszeń.
Szkolenie stacjonarne, które miało miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu było praktycznym przygotowaniem do realnych sytuacji kryzysowych. Ratownik Medyczny Pan Jarosław Marczewski przedstawił kilka technik ratowania życia, ale także ważnych umiejętności, które mogą okazać się nieocenione, gdy każda sekunda ma znaczenie. Nasi instruktorzy poprowadzili każdy etap szkolenia, w sposób zrozumiały i niezwykle interesujący, który miał na celu przygotować do działań w krytycznych momentach.
Szkolenie zostało starannie zaprojektowane przez Państwa Marczewskich, aby każdy uczestnik zdobył nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, kluczowe w udzielaniu pierwszej pomocy. Kładli nacisk na doświadczenie praktyczne, wierząc, że to właśnie ono buduje pewność siebie w działaniach ratunkowych.
Miasto i Gmina Połaniec w sierpniu tego roku z troską o zdrowie i bezpieczeństwo swoich mieszkańców dokonały ważnej inwestycji, która może uratować życie w nagłych przypadkach. W ramach tego projektu, Połaniec wzbogacił się o dwa nowoczesne automatyczne defibrylatory zewnętrzne marki Philips Heartstart FRx. Urządzenia te, zaprojektowane do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, zostały umieszczone w centralnych lokalizacjach miasta – na rynku głównym oraz przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy. Łączny koszt defibrylatorów wyniósł 22 760 złotych, a 2 500 złotych koszty przyłączy.
- Zakup nowoczesnych defibrylatorów jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa publicznego, gdyż urządzenia te, dzięki poleceniom głosowym i wizualnym, mogą być obsługiwane nawet przez osoby bez medycznego przygotowania. Wczesne użycie defibrylatora znacząco zwiększa szanse na przeżycie osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia - powiedział burmistrz Jacek Benedykt Nowak
- Każda sekunda jest na wagę złota w przypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz to, że defibrylatory dają realną szansę na uratowanie życia przed przybyciem służb ratunkowych. Dostępność defibrylatorów w przestrzeni publicznej nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa, ale także buduje świadomość i odpowiedzialność społeczną. To urządzenie może być użyte przez każdego z nas, a szybka reakcja może ocalić życie - powiedział Pan Jarosław Marczewski
- Kampania informacyjna wzrusz SERCE- każda minuta ma znaczenie, okazała się niezwykle ważna i istotna dla naszych mieszkańców. Cieszymy się ogromnie, że na każdym etapie jej realizacji mogliśmy liczyć na wsparcie różnych instytucji. Dzięki tym nowym urządzeniom mieszkańcy Połańca zyskali niezwykle ważne urządzenia, które w razie potrzeby może uratować życie- powiedziała Anna Ziętarska - Winnicka
Organizatorami akcji byli: Miasto i Gmina Połaniec Referat Organizacyjny Komunikacji i Spraw Społecznych, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Przychodnia Zdrowia w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Partnerem akcji była ENEA Elektrownia Połaniec.
Dziękujemy za opiekę medialną Portalowi Informacyjnemu - polaniec.com.pl.

