II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza ,,Polska-Ukraina-Świętokrzyskie. Przestrzeń dla wspólnego biznesu''
W dniu 17 października 2024 roku w Grzybowie w malowniczym otoczeniu "Zakątka Świętokrzyskiego – Piramidy", odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza zatytułowana „Polska-Ukraina-Świętokrzyskie. Przestrzeń dla wspólnego biznesu”.
To ważne wydarzenie, zorganizowane w wyjątkowo trudnym kontekście zbrojnego konfliktu na Ukrainie, miało na celu zacieśnianie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą oraz promowanie potencjału inwestycyjnego województwa świętokrzyskiego.
Od momentu rozpoczęcia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Polska stała się kluczowym partnerem i sojusznikiem naszego wschodniego sąsiada. Przyjęcie milionów uchodźców, zapewnienie im schronienia oraz wsparcie militarne to tylko niektóre z działań, które pokazują solidarność Polaków z narodem ukraińskim. Polska odgrywa również istotną rolę w logistyce, organizując transport produktów z Ukrainy do odbiorców na całym świecie, co znacząco wspiera ukraińską gospodarkę w tym trudnym okresie.
Oba narody łączy wspólnota wartości, takich jak wolność, niepodległość, pokój i integralność terytorialna. Polska i Ukraina współpracują również w ramach międzynarodowych organizacji, takich jak Unia Europejska i NATO, co umacnia ich strategiczne partnerstwo. Konferencja miała na celu budowanie zaufania, przyjaźni i dobrych relacji między narodami, stanowiąc doskonałą okazję do pogłębienia współpracy gospodarczej.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli biznesu z Polski i Ukrainy, władze lokalne, samorządowe oraz rządowe. Konferencja była skierowana głównie do przedsiębiorców z Ukrainy, zainteresowanych rozszerzeniem działalności poza granice kraju. Przedstawiono możliwości inwestycyjne województwa świętokrzyskiego oraz zachęcano do zakładania firm w tym regionie. Adresatami wydarzenia byli również Polacy i Ukraińcy zainteresowani nawiązaniem współpracy gospodarczej zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.
Ważnym punktem konferencji było umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów oraz lokalnymi władzami. Przedstawiono potencjał województwa świętokrzyskiego jako regionu sprzyjającego inwestycjom i rozwojowi gospodarczemu, co może przynieść korzyści w postaci nowych miejsc pracy, wzrostu dochodów lokalnych budżetów oraz poprawy wizerunku regionu.
Organizatorami II Międzynarodowej Konferencji Gospodarczej była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza – Przedstawicielstwo w Kielcach oraz Europejska Agencja Rozwoju.
Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Ambasady Ukrainy w Polsce, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka, Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa, Posła na Sejm RP Artura Gierady oraz Senatora RP Jacka Włosowicza.
Dodatkowo, patronat nad wydarzeniem objęły instytucje lokalne, takie jak: Urząd Miasta i Gminy w Połańcu, Urząd Miasta i Gminy Staszów, Starostwo Powiatowe w Staszowie oraz szereg organizacji, w tym Świętokrzyski Klaster Kompetencji, Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju, Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, Fundacja Centrum Europy Lokalnej oraz firmy 4 ECO Sp. z o.o. i Betomex.
II Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza Polska-Ukraina-Świętokrzyskie potwierdziła, że wspólne wartości, partnerstwo i bliska współpraca gospodarcza mogą stać się fundamentem dla rozwoju obu krajów. Województwo świętokrzyskie, oferując atrakcyjne możliwości inwestycyjne, może odegrać kluczową rolę w procesie odbudowy gospodarczej Ukrainy i budowaniu trwałych relacji gospodarczych między Polską a Ukrainą.

