II Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Miasto i Gmina Połaniec z wyróżnieniem wśród gmin w powiatach województwa świętokrzyskiego
Po raz drugi w województwie świętokrzyskim ogłoszono Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego. To wyjątkowa inicjatywa realizowana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Celem tej inicjatywy jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno – gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa świętokrzyskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Kielcach. Udział w rankingu dla gmin jest bezpłatny.
Na podstawie danych GUS analizowany jest potencjał, aktywność i wyniki gmin w sferze gospodarczej i społecznej. Miejsce w rankingu to wynik 16 wskaźników pokazujących jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Wśród nich są m.in. wskaźnik zadłużenia, wydatki inwestycyjne, wynik egzaminu ośmioklasisty, przyrost naturalny, oświata, wychowanie, opieka nad dzieckiem, wydatki na ochronę powietrza, plany zagospodarowania przestrzennego, dochody własne, wydatki bieżące, wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, nakłady na szkolenia pracowników, saldo migracji, środki z Unii Europejskiej, środki przekazane organizacjom pozarządowym, liczba podmiotów zarejestrowanych w REGON oraz odsetek korzystających z kanalizacji.
5 grudnia 2022 r. w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się gala, podczas której wręczono wyróżnienia. W tegorocznym Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego wyróżniono najlepsze gminy we wszystkich 13 powiatach województwa świętokrzyskiego. Miasto i Gmina Połaniec otrzymała wyróżnienie. Wyróżnienia trafiły do gmin, które sprawnie realizują swoje zadania własne i dobrze wykorzystują swój potencjał rozwojowy.

