Konferencja: Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów
O tym jak ważnym zagadnieniem dla systemu gospodarki odpadami jest selektywna zbiórka odpadów, segregacja i recykling nikogo nie trzeba przekonywać. Z najnowszym ujęciem tego tematu, wytycznymi, dobrymi praktykami, efektywnymi technologiami mieszkańcy Miasta i Gminy Połaniec dowiedzieli się na konferencji z cyklu „Gratulacje za segregację”, która miała miejsce w Centrum Kultury i Sztuki. Organizacja spotkania miała na celu poprawę świadomości mieszkańców w kwestii segregacji odpadów na terenie Miasta i Gminy Połaniec. Edukacja i zaangażowanie mieszkańców w prowadzenie selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych jest kluczowe w osiągnięciu poziomu wskaźników przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, który w 2025 roku wynosi aż 55% i spędza sen z powiek niejednej gminie. Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina ma obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum, jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić, to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oznacza to, że każdy z nas będzie musiał oddzielić odpady tekstylne od pozostałych śmieci.
W dniu dzisiejszym podczas konferencji, której organizatorem był Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Pan Jacek Benedykt Nowak oraz Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych - Pan Andrzej Byrwa zostały poruszone w/w zagadnienia, dobre praktyki i rozwiązania, które Miasto i Gmina Połaniec może, a nawet powinna wdrożyć. Konferencję poprowadziła Pani Anna Adamczak - rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy. Po otwarciu konferencji, występie artystycznym wychowanków CKiSz i przywitaniu zaproszonych gości nastąpiły prelekcje. Swoją obecnością zaszczycili: Pan Artur Pejas - Zastępca Dyrektora Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Pani Ewa Jachimkowska - Kierownik Oddziału Gosp. Komunalnymi i Przemysłowymi, Pani Ilona Pałyga-Pach - Główny specjalista w Oddziale Gospodarki Komunalnymi i Przemysłowymi, jak również prelegenci w osobach: Pani Anna Panek- Kisała - Członek zespołu roboczego ds. odpadów przy Ministrze Klimatu i Środowiska, Pani Wioletta Czarnecka - Zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Pani Jadwiga Szermach - Prezes Zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej, Pan Leszek Wołowiec - Prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Janczyce gmina Baćkowice, Pan Grzegorz Wasilewski - Dyrektor techniczny Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, Pan Grzegorza Tarnowski - Kierownik instalacji przetwarzania odpadów Stare Miasto – Park, a także przedstawiciele samorządowi: Pan Jacek Benedykt Nowak - Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Pan Jarosław Kądziela – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Pani Bogumiła Niespodziewana - Sekretarz Gminy, Pani Małgorzata Żugaj - Skarbnik Gminy, Pani Małgorzata Walenciak -Przewodnicząca Rady Miejskiej, Pan Andrzej Wawrzyniec - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tomasz Kiciński - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Radni Rady Miejskiej: Pan Grzegorz Tomecki, Pan Grzegorz Kosowicz, Pan Adam Łańka, Pani Agnieszka Małkiewicz, Pan Krzysztof Zając, Pani Wanda Kaczmarczyk, Pan Zbigniew Rodenko, Pan Marek Maj, Pan Jan Makuła, Radni Rady Seniorów na czele z Przewodniczącym - Panem Zbigniewem Szaniawskim, Radni Młodzieżowej Rady, przedstawiciele ENEA oraz innych Spółek: Prezes Zarządu Spółki Elporem i Elpoautomatyka Pan Janusz Niezgoda, Przedstawiciele Spółki ENEA Bioenergia: Pani Małgorzata Kaczmarczyk oraz Pani Magdalena Bąk z Biura BHP i Ochrony Środowiska, Przedstawiciel Spółki ELPOSERWIS - Pani Agnieszka Gajdowska- Dzieciuch. Obecni byli również: sołtysi, przedstawicieli Osiedli oraz Stowarzyszeń, kierownicy referatów, dyrektorzy jednostek oraz spółek gminnych, a przede wszystkim licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Jako pierwszy przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Pan Jacek Benedykt Nowak opisując system wdrożony przez nasz samorząd i podkreślając potrzebę dalszej edukacji poszczególnych grup społecznych. Następnie Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Pan Andrzej Byrwa wyraził ogromne zadowolenie z organizacji tego typu konferencji ukierunkowanych na mieszkańców naszej gminy z zapowiedzią kolejnych spotkań. Wykład wygłosili eksperci: Pani Anna Panek- Kisała – członek zespołu roboczego ds. odpadów przy Ministrze Klimatu i Środowiska na temat „Segregacji odpadów w miejscu wytworzenia”. W dalszej kolejności wykład wygłosiła Pani Wioletta Czarnecka - Zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach na temat „Nadzorowanie gospodarki odpadami komunalnymi w kontekście poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów". Ciekawe rozwiązania przedstawiła Pani Jadwiga Szermach - prezes Zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej. Na zakończenie konferencji odbył się otwarty panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych ekspertów:
Pani Anny Panek Kisała - Członka zespołu roboczego ds. odpadów przy Ministrze Klimatu i Środowiska.
Pani Wioletty Czarneckiej - Zastępcy dyrektora Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Pani Jadwigi Szermach - Prezesa Zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej.
Pana Leszka Wołowca - Prezesa Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Janczyce gmina Baćkowice.
Pana Grzegorza Wasilewskiego – Dyrektora technicznego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.
Pana Marka Gubernata – Kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Ostrowie.
Pana Grzegorza Tarnowskiego – Kierownika instalacji przetwarzania odpadów Stare Miasto – Park.
Pana Jacka Benedykta Nowaka - Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec.
Pana Andrzeja Byrwy- Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.
Panel poprowadziła Pani Anna Adamczak - Rzecznik prasowy Miasta i Gminy Połaniec, a także zapewniła muzyczny akcent.
Segregacja śmieci to temat, o którym choć ostatnio wiele się mówi, wciąż jest w powijakach. A zasługuje na więcej uwagi ze strony każdego z nas. To jak każdy z nas podejdzie do tematu segregowania śmieci we własnym domu, naprawdę ma przełożenie na środowisko i może je zmienić. Przyszłość jest w naszych rękach.