Letnie Kino Plenerowe w Połańcu zgromadziło miłośników filmowych emocji
W piątkowe popołudnie, 19 czerwca, Plac obok Muszli Koncertowej w Połańcu zamienił się w wyjątkową przestrzeń spotkań, kultury i filmowych emocji. Wszystko za sprawą wydarzenia „Letnie Kino Plenerowe 2026”, które zgromadziło mieszkańców w każdym wieku oferując wspólny seans pod gołym niebem. Wydarzenie poprowadziła Anna Adamczak - rzecznik prasowy UMiG Połaniec.
Wieczór rozpoczął się od prezentacji filmów zgłoszonych do konkursu „Odkryj Połaniec w 60 sekund”. Udział w konkursie wzięło pięciu młodzi twórców, którzy w swoich rolkach pokazali swoje spojrzenie na miasto, jego walory przyrodnicze, miejsca warte odwiedzenia oraz codzienne życie lokalnej społeczności. Komisja konkursowa w składzie: Maja Cieślik, Przewodnicząca MRM w Połańcu , Jacek Piwowarski, Organizator Społeczności Lokalnej z CUS oraz Przemysław Bednarski, Opiekun Samorządu Uczniowskiego ZS im. Oddziału Partyzanckiego "AK" Jędrusie, nagrodziła wszystkich autorów filmu oraz przyznała wyróżnienia za najlepsze rolki:
I miejsce dla Aleksandry Mazur, II miejsce dla Wiktora Gałki oraz III miejsce dla Kacpra Jazgary.
Krótkie produkcje spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności.
Po części konkursowej uczestnicy mogli zrelaksować się w specjalnie przygotowanej strefie wypoczynku. Na placu pojawiły się leżaki do wspólnego spędzenia czasu. Organizatorzy zadbali również o drobny poczęstunek - popcorn i lemoniadę.
Kulminacyjnym punktem programu był wieczorny seans filmowy podczas którego został wyemitowany film pn. "Rodzina od zaraz". Przy sprzyjającej pogodzie i w otoczeniu letniej scenerii mieszkańcy wspólnie obejrzeli film wyświetlany na dużym ekranie. Wydarzenie stworzyło okazję nie tylko do kontaktu z kulturą, ale również do integracji lokalnej społeczności i spędzenia czasu w gronie rodziny oraz znajomych. Wieczór upłynął w atmosferze relaksu, dobrej zabawy i wspólnego przeżywania filmowych emocji.
Organizatorami wydarzenia byli Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Połańcu pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin "Bliżej" reprezentowane przez Karolinę Guzik, prezesa stowarzyszenia oraz Zofię Sowińską, wiceprezes. Zadanie zostało zrealizowała dzięki dofinansowaniu z programu „Aktywizacja młodzieży województwa świętokrzyskiego", sfinansowanemu ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
Partnerami wydarzenia byli: Miasto i Gmina Połaniec, Zespół Szkół w Połańcu im. Oddziału AK Jędrusie, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy, Szkoła Podstawowa w Zrębinie, ENEA Elektrownia Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Połańcu oraz Strefa Młodych Połaniec.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Leliwa, Portal Miasta i Gminy Połaniec oraz Portal Polaniec.com.pl.
Zachęcamy amatorów kina plenerowego do śledzenia aktualności gminy Połaniec, gdyż już niedługo zostaną zorganizowane koleje seanse filmowe w ramach projektu "Pracownia wyobraźni" przygotowany przez Połaniecki Klub Fantastyki "Pegaz" z CKiSz w Połańcu.


