List Rektora Politechniki Krakowskiej z okazji 232. rocznicy Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego
Szanowna Pani
Małgorzata Walenciak
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu
Szanowny Pan
Jacek Benedykt Nowak
Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec
Serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystości upamiętniającej 232. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego - jednego z najważniejszych aktów w historii Rzeczypospolitej, wydanego 7 maja 1794 roku przez Tadeusza Kościuszkę.
Z prawdziwym uznaniem odnoszę się do inicjatywy kultywowania pamięci o tym doniosłym wydarzeniu, które stanowiło wyraz troski o sprawiedliwość społeczną oraz próbę poprawy losu najliczniejszej grupy ówczesnego społeczeństwa - chłopów. Uniwersał Połaniecki pozostaje symbolem odwagi w podejmowaniu reform oraz świadectwem dążenia do budowy państwa opartego na solidarności i odpowiedzialności.
Niestety, z powodów innych obowiązków służbowych nie będę mógł uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości. Przyjmuję to z dużym żalem, gdyż możliwość wspólnego oddania hołdu tej ważnej karcie naszej historii byłaby dla mnie ogromnym zaszczytem.
W imieniu własnym oraz całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki życzę Państwu pomyślnej organizacji wydarzenia oraz wielu wzruszających chwil podczas obchodów tej ważnej rocznicy.
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. inż.
Andrzej Szarata
Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

