Młodzi, zdolni, pełni pasji… - stypendia artystyczne dla utalentowanej młodzieży
Świat sztuki jest obietnicą spełnienia marzeń i możliwości dla tych, którzy chcą realizować swoje artystyczne wizje. Utalentowanej i zdolnej młodzieży w gminie Połaniec nie brakuje. Okazją do podsumowania i nagrodzenia tych, którzy swoim wysiłkiem, ciężką pracą i pomysłami promują i rozsławiają Miasto i Gminę Połaniec była uroczysta Gala, która odbyła się 20 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Łącznie przyznano 55 stypendia dla dzieci i młodzieży (wychowanków CKiSz i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy), którzy swoimi występami artystycznymi uświetniają każdą uroczystość na terenie gminy oraz poza nią. Podziękowano również instruktorom za poświęcony czas i pracę z młodymi artystami. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Pan Jacek Benedykt Nowak, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Pani Małgorzata Walenciak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Pan Andrzej Wawrzyniec, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Pan Tomasz Kiciński, Radni Rady Miejskiej, Sekretarz Gminy – Pani Bogumiła Niespodziewana, Skarbnik Gminy – Pani Małgorzata Żugaj, dyrektorzy, kierownicy jednostek gminnych, a przede wszystkim stypendyści z rodzicami.
Program stypendialny stanowi dodatkowy czynnik motywujący dzieci i młodzież do dalszej nauki, wytężonej pracy i rozwijania swoich zainteresowań. Środki finansowe przeznaczone na wsparcie grupy dzieci i młodzieży umożliwiają doskonalenie przez dzieci i młodzież już posiadanych uzdolnień oraz mobilizują ubiegających się o stypendia do dalszej aktywności. Ważnym walorem jest też wyzwalanie potrzeby posiadania pozytywnego wzorca do naśladowania. Łączna kwota stypendiów: 63 360,00 zł.
Stypendia trafiły do dzieci i młodzieży wybitnie wyróżniających się oraz odnoszących szczególne osiągnięcia w zajęciach artystycznych. Stypendia przyznawane są już o kilku lat stanowiąc nagrodę dla młodych osób za ich wielki wysiłek w przygotowywaniu pasjonujących przedstawień teatralnych, występów tanecznych, wystaw czy projektów poświęconych historii i sztuce. Laureaci tak szczególnie ważnej nagrody, jaką jest Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, poczuli się szczęśliwi i dumni, że ich trud i ciężka praca w osiąganiu sukcesów zostały docenione. Stypendia przekazane na ich ręce, w wielu przypadkach pozwolą na rozwój pasji i zainteresowań oraz spełnienie chociażby niektórych marzeń. Burmistrz – Pan Jacek Benedykt Nowak zapewnił, że starania najzdolniejszej młodzieży, warte są szczególnego potraktowania przez władze miasta wyrażając jednocześnie nadzieję, że stypendia staną się bodźcem do motywacji, inspiracją do dalszego dążenia do realizacji swoich celów. Uznanie talentu pozwoli poszerzać twórcze horyzonty i odkrywanie nowych możliwości. Na zakończenie przemówienia burmistrz złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Z kolei dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu – Pani Monika Pławska podziękowała za udział w uroczystości podkreślając olbrzymią rolę instruktorów w rozwoju młodych talentów. Pani dyrektor złożyła życzenia dla instruktorów oraz młodzieży na ścieżce artystycznej w tworzeniu twórczych społeczności opartych na zdrowej rywalizacji, wzajemnym wsparciu. W dowód podziękowania za trud pracy Burmistrz – Pan Jacek Benedykt Nowak wręczył kwiaty dla Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki – Pani Moniki Pławskiej, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy – Małgorzaty Łukaszek, instruktorów: Pani Weroniki Koziarz – Dygulskiej (instruktor w kategorii Taniec), Pani Marzeny Drożdżowskiej (kategoria: muzyka/śpiew), Pani Małgorzata Dalmata – Konwicka (kategoria: Teatr), Pani Barbarze Słowińskiej (muzyka/śpiew). W tym roku nasi stypendyści; wychowankowie Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu pod okiem instruktorów przygotowali z dbałością o każdy szczegół zaskakujące, artystyczne prezentacje.
Młodzi artyści po raz kolejny udowodnili, iż w pełni zasługują na wyróżnienie jakim są stypendia artystyczne. Po raz kolejny stanęli w światłach jupiterów by z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec odebrać gratulacje. Wręczając pamiątkowe dyplomy laureatom burmistrz gratulował wspaniałych występów, hartu ducha w pokonywaniu własnych słabości, wyników i wspaniałej pasji jaką są szeroko rozumiane występy artystyczne.
Lista stypendystów:
Kategoria - Taniec
Aleksandra Marczewska
Karolina, Maria Strzałka
Zofia Witek
Karolina Przysucha
Katarzyna Kosowicz
Zuzanna Piechniak
Daria Noga
Aleksandra Kochańska
Kamila Agnieszka Gradkowska
Amelia Elżbieta Drogosz
Wiktoria, Aleksandra Mól
Weronika Gawełek
Natalia Biskup
Oliwia Pokładek
Oliwia, Magdalena Podsiadły
Julia, Magdalena Marczewska
Kategoria: Teatr
Julia Krawczyk
Erwin Marcin Olejarnik
Natalia Szkwarek
Jakub Szkwarek
Gabriela Wilk
Nadia Natalia Walczak
Michalina Radzikowska
Karol Chmielowiec
Marlena, Magdalena Bednarz
Wiktor Żogała
Tomasz Dragon
Maciej Jarzyna
Jakub Gołębiowski
Muzyka i śpiew
Emilia Dziadosz
Zuzanna Kicińska
Anna Janeczek
Klaudia Janicka
Julia Wieczorek
Jakub Zamel
Aleksandra Stefaniak
Marlena Zielińska
Nikola Kamińska
Zuzanna Żyła
Paulina Hyla
Aleksandra Lasota
Karol Grabowski
Julia Gatny
Dorota Dragon
Aleksandra Kot
Roksana Zawada
Aleksandra Żugaj
Gabriela Koza
Nadia Magdalena Skowron
Kamila Rusek
Natalia Gatny
Magdalena Spała
Amelia Dach
Natalia Grażyna Chmielewska
Zofia, Anna Juszczyk.
Warto podkreślić, ze dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach artystycznych, rozwijając swoje twórcze pasje. Występy inspirują tych młodych ludzi do działania, kreatywnego myślenia i poszerzania nowych przestrzeni. Zajęcia artystyczne to doskonała forma kreatywnej organizacji czasu wolnego. Jest to także bardzo dobrą formą komunikacji. Zajęcia kształcą, wychowują, motywują, pozwalają poznawać otaczający świat, integrują i pomagają wyrażać własne emocje, a wszystko to w formie dobrej zabawy!
Otrzymane wyróżnienie, to niewątpliwie inwestycja, która z całą pewnością zaowocuje jeszcze bogatszą, artystyczną promocją Połańca w Polsce i poza jej granicami.

