Piasek i żwir na własne potrzeby? Tylko po zgłoszeniu!
Wydobycie piasku, Co to znaczy w praktyce?
- wydobywać można tylko piaski i żwiry,
- kopaliny te można przeznaczyć tylko na własne potrzeby,
- pozyskiwane są one z nieruchomości stanowiącej przedmiot prawa własności lub użytkowania wieczystego,
- nie można ich zbywać, czyli sprzedawać,
- nie można przekroczyć 10 m³ wydobycia w skali roku,
- trzeba określić lokalizację zamierzonych robót i czas ich trwania.
Wydobycie trzeba zgłosić do Okręgowego Urzędu Górniczego!
Za wydobywanie kopalin bez uzyskania koncesji grożą sankcje!
Wzór zgłoszenia oraz zakres właściwości miejscowych poszczególnych OUG dostępne w załączniku poniżej oraz na stronie PIG-PIB: www.pgi.gov.pl

