Podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2024/2025 – Gala Laureatów
Zakończyła się tegoroczna edycja wojewódzkich konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach przy współudziale Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe mają bardzo dużą rangę, pokazują bowiem jak poszczególne szkoły pracują z uczniami zdolnymi i dlatego ich wynik jest czasem ważniejszy od rezultatu uzyskanego na egzaminie na koniec szkoły podstawowej. Konkursy przebiegały w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, do którego trafiają tylko najlepsi uczniowie. W tegorocznych zmaganiach, w 10 konkursach przedmiotowych, wzięło udział 14 070 uczniów województwa świętokrzyskiego, spośród, których wyłoniono 144 laureatów i 622 finalistów.
W poniedziałek, 28 kwietnia 2025 roku w sali OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce miała miejsce uroczysta gala wręczenia laureatom dyplomów, zaświadczeń i okolicznościowych medali. Tego aktu dokonali Pan Michał Skotnicki – Wicewojewoda Świętokrzyski i Pan Piotr Łojek – Świętokrzyski Kurator Oświaty. Otrzymane dokumenty zwalniają uczniów z odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty, z której dany uczeń zdobył laur i otwierają drogę do najlepszych szkół średnich w całej Polsce, poza kolejnością. Tytuł laureata to prestiżowa nagroda w hierarchii nagród szkolnych, okupiona niewyobrażalnym wysiłkiem umysłowym ucznia i ogromnym zaangażowaniem nauczyciela. Nikt nie przyznaje laurów, są one efektem ciężkiej pracy.
Wśród grona tegorocznych laureatów znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Są to:
- Arkadiusz Fitał, uczeń klasy 7d, uzyskał tytuł Laureata VI Wojewódzkiego Konkursu z Geografii (opiekun – p. Wiesława Trojanowska)
- Dawid Warchałowski, uczeń klasy 8c, uzyskał tytuł Laureata VI Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki (opiekun – p. Teresa Sojda).
Gratulacje i podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursów.
Informując o sukcesach naszych laureatów, nie sposób pominąć wysokich wyników uczniów, którzy zdobyli tytuły Finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:
- Karol Śledź – kl. 5c, finalista z języka angielskiego (nauczyciel p. Katarzyna Ostręga).
- Bartosz Kotlarz – kl. 8a, finalista z informatyki (opiekun p. Teresa Sojda).
- Tomasz Dragon – kl. 8d, finalista z informatyki (opiekun p. Marzena Abramczuk).
Finaliści uzyskują dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich.
Gratulujemy zwycięskim uczniom, ich nauczycielom i rodzicom. Życzymy dalszych sukcesów.
Składamy podziękowania Dyrekcji za zorganizowanie wyjazdu na uroczystą galę.
Wiesława Trojanowska

