Połanieckie Amazonki aktywne każdego dnia – realizacja projektów
Połanieckie Amazonki jak zawsze aktywnie spędzają czas. Zrzeszyły się, by się wzajemnie wspierać, by w grupie szukać wsparcia, nadziei, oparcia, by budować wiarę, pielęgnować optymizm, utrwalać przekonanie, zawiązywać więzi i przyjaźnie. W ostatnim czasie w harmonogramie wydarzeń stowarzyszenia jest dużo aktywności fizycznej, zajęć ruchowych, muzycznych spotkań, rozmów ze specjalistami, wyjazdów. Na realizację projektów Amazonki pozyskują środki zewnętrzne.
Te ostatnie projekty zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ze środków PFRON w 2024 r.” A były to zajęcia na basenie prowadzone przez panią Beatę Zwolską, seanse w grocie solnej na Pływalni Delfin w Połańcu ul. Witosa 1, masaż limfatyczny, wykonywany przez fizjoterapeutkę panią Agnieszkę Małek. W dalszej kolejności zajęcia z psychologiem prowadzone przez panią Julię Reguła-Bruzda, zarówno grupowe, jak i indywidualne (patrz. Galeria zdjęć). Tematem wiodącym była "psychowzroczność". W ramach pozyskanych środków stowarzyszenie wzbogaci się także o 20 par kompletów kijków Nordic Walking dla Pań z powiatu staszowskiego i sandomierskiego. Tutaj grupą docelową było 10 kobiet, w różnym wieku po chorobie nowotworowej piersi ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności z Połanieckiego Klubu Amazonki i 10 amazonek z Klubu Amazonek z Sandomierza.
Rehabilitacja psychofizyczna nowoczesna onkologia w walce o zdrowie to kolejne zrealizowane zadanie. Tym razem miejscem docelowym było Centrum Psychoonkologii w Krakowie. Grupą docelową zadania było 8 kobiet, członkiń stowarzyszenia Połaniecki Klub Amazonki, w trakcie i po leczeniu onkologicznym raka piersi, z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Rehabilitację grupową, opartą na terapii dr Carla Simontona, prowadzili doświadczeni rehabilitanci, psycholog, instruktor zajęć ruchowych oraz zajęć dodatkowych, jak warsztaty leczenia sztuką, nauka relaksacji. Chorujące kobiety na raka piersi również skorzystały z indywidualnych konsultacji z psychologiem i fizjoterapeutą. Każda kobieta uczestniczyła w następujących zajęciach psychologicznych opartych na terapii dr Carla Simontona, zajęciach ruchowych (elementy jogi, pilatesu, spacer nordic-walking), zajęciach muzycznych i wycieczka po Krakowie - w tym arteterapia. A kolejne zadanie w formie wyjazdowej rehabilitacji było zrealizowane w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. w Sanatorium Marconi. Grupą docelową zadania było 10 kobiet w różnym wieku, po zabiegu mastektomii, ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, z powiatów: staszowskiego – 8 osób i sandomierskiego - 2 osoby. Każda z uczestniczek miała wykonany pakiet 15 zabiegów.
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego członkinie Klubu oraz zaproszone koleżanki z Sandomierskiego Klubu Amazonki przebywały na turnusie rehabilitacyjnym w Uzdrowisku Marconi w Busku-Zdroju. Uczestniczki skorzystały z zabiegów rehabilitacyjnych, tężni i spacerów po Parku Zdrojowym. Komfortowe warunki do wypoczynku oraz piękna pogoda dały gwarancję skutecznej kuracji i cudownego pobytu. Działania te wpisują się w cele statutowe stowarzyszenia. Rehabilitacja musi być kontynuowana, aby osoby po operacji utrzymywały się w stałej kondycji ruchowej i psychicznej. Sposobami rozwiązania problemu jest przeprowadzenie zajęć dedykowanym Amazonkom- trening Aqua aerobik, seanse w grocie solnej masaże limfatyczne, zajęcia z psychologiem, spacery z kijkami dla poprawy kondycji fizycznej.