Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Poniedziałek, 26 lutego 2024
Imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława
deszcz
9°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Coroczne Święto Plonów - Dożynki Gminne – Połaniec 2022

„Plon niesiemy plon
Dożynkowy wieniec
Złoto polskich zbóż
Owoców rumieniec

Kwiatów polskich tęczę
Na zielonym wieńcu.
Plon niesiemy plon
Ze stu różnych stron”

DOŻYNKI to piękny, tradycyjny obrzęd ludowy - misternie wykonane wieńce i bochen pachnącego chleba - wieńczą ten coroczny, ogromny trud rolników, którzy z poświęceniem i w pocie czoła zmagają się z wieloma przeciwnościami natury dając nam nadzieję na pomyślną egzystencję w przyszłości. Barwne korowody, misternie wykonane wieńce i mnóstwo dobrej zabawy. Tak w skrócie można podsumować dożynki gminne, które w tym roku odbyły się w niedzielę 21 sierpnia.

To coroczne, rolnicze święto o religijnym i ludowym charakterze zgromadziło bardzo liczną publiczność, która w tym roku przybyła by świętować w Połańcu. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza Proboszcza Mariusza Piotrowskiego przy asyście księdza Proboszcza Józefa Grabdy oraz księdza Proboszcza Leszka Pitucha. Ksiądz proboszcz w swym kazaniu zwrócił szczególną uwagę na całoroczny trud pracy rolników, na to, że to właśnie dzięki Nim mamy chleb na naszych polskich stołach.

[…] Jesteśmy  zgromadzeni tutaj w konkretnej intencji – chcemy dziękować za plony tego lata, za ciężką pracę rolników, a jednocześnie stajemy z wdzięcznością by prosić Boga, aby nam błogosławił, aby nas wspierał. […] Te piękne wieńce są symbolem ludzkiej pracy. Drodzy rolnicy te podziękowania są na Wasze ręce, bo sami wiecie jak ta praca jest ciężka. Należy pamiętać, że Dożynki to również lekcja pokory. Te wieńce, owoce – są symbolem pracy, ale uzmysławiają, że nie są naszą własnością, bo wszystkie dary daje nam Bóg.  […] W chlebie jest Bóg żywy, dzielmy się każdą kromką z głodnymi, bo podział musi być zawsze sprawiedliwy".  Proboszcz podziękował rolnikom z naszej gminy za wysiłek i życzył owocnych plonów, zarówno w tym jak i w nadchodzącym roku.

Przed ołtarzem złożono tegoroczne dary - pachnący bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej połanieckiej ziemi i owoce. Ksiądz proboszcz poświęcił wszystkie dary i wieńce dożynkowe, które zostały wystawione wzdłuż nawy głównej i prezentowały się naprawdę pięknie i okazale.
Po Mszy Świętej  w barwnym korowodzie dożynkowym prowadzonym przez bryczkę, w której zasiedli starostowie tegorocznych dożynek – Pani Urszula Nowak i Pan Grzegorz Golonka oraz orkiestrę wszyscy udali się na plac muszli koncertowej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.
Burmistrz Jacek Benedykt Nowak uroczyście otworzył tegoroczne święto wsi, zbiorów i chleba witając wszystkich, którzy wzięli udział w niedzielnych Dożynkach – gości z województwa, powiatu, radnych, przedsiębiorców, mieszkańców, rolników. Starostowie dożynek uroczyście złożyli na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec - Jacka Benedykta Nowaka pachnący bochen chleba, z którymi w dalszej części dzielił się z mieszkańcami. W swym przemówieniu burmistrz podziękował wszystkim za tak liczne przybycie, podziękował za organizację święta a wszystkim sołectwom za wykonanie tak pięknych wieńców. […] „Przychodzi taki dzień  jak dzisiaj – podsumowania za trud, ciężką pracę rolnika. Wykonaliście Państwo piękne wieńce dożynkowe, które tutaj widzimy. Te wieńce są symbolem ciężkiej pracy rolnika. Dożynki są ważne dla wszystkich. Dziękuję rolnikom, sadownikom, plantatorom. Burmistrz przywołał na koniec słowa Jana Pawła II aktualne do dziś: – "Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić". Na artystyczną oprawę uroczystości zaprosił dyrektor Centrum Kultury i Sztuki - Jarosław Kobryń oraz prowadząca -  Barbara Lipka z CkiSz.
Wszyscy goście w swych przemówieniach chylili czoła przed trudem pracy na roli i dziękowali rolnikom za ich poświęcenie i przywiązanie do Ziemi. Wiceminister sportu i turystyki - Anna Krupka  podziękowała za ciężką pracę na roli dzięki, której mamy zdrowy ekologiczny, świętokrzyski chleb i żywność, co jest naszym ogromnym atutem, bo nasze województwo słynie z naturalnych produktów, które są wizytówką naszej ziemi staszowskiej i połanieckiej. Pani wiceminister wyraziła szacunek i uznanie dla pracy połanieckich rolników i życzyła udanych plonów. Podziękowała mieszkańcom na czele z burmistrzem  za ogromny wkład w rozwój Miasta i Gminy Połaniec przypominając o środkach finansowych, które Gmina Połaniec otrzymała w ramach Polskiego Ładu. Głos zabrał również Poseł na Sejm RP – Marek Kwitek, który podkreślił znaczenie pracy rolników, sadowników, ogrodników, dzięki którym na polskim stole nie brakuje chleba. Zwrócił uwagę, że gwarancją bezpieczeństwa żywnościowego są w dużym stopniu małe gospodarstwa rodzinne. Dlatego praca rolnika powinna być właściwe doceniona. W swoim przemówieniu były minister, poseł – Michał Cieślak – podziękował tym wszystkim, którzy przyłożyli ręce do misternej pracy, bo to świadectwo naszej kultury, tradycji, naszego dziedzictwa. Pogratulował burmistrzowi i radzie pozyskanych środków na realizację potrzebnych inwestycji, oferując dalsze wsparcie i pomoc. Wicestarosta Leszek Guzal podkreślił diametralne zmiany na przestrzeni ostatnich kilku lat w polskich gospodarstwach. Pogratulował wszystkim plonów i życzył udanej zabawy.  Wyrazy szacunku w imieniu burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca i swoim złożyła delegacja z zaprzyjaźnionej miejscowości Rudniki. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Lolo podkreślając, że Dożynki wskazują na ludzi, dzięki którym na naszych stołach jest polski chleb. Zaapelował o szacunek dla polskiego rolnika i jego ciężkiej pracy.
Kolejnym punktem dożynek był występ artystyczny przygotowany przez młodzież z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Występ został przyjęty niezwykle ciepło przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami. Na scenie pojawiła się „Kapela od Połańca" i zespół „Połaniecka nuta”. Dla uczestników tegorocznych Dożynek tych młodszych czekało wiele atrakcji: stragany, kiermasze i stanowiska wystawiennicze, malowanie włosów, gry i zabawy. Regionalne produkty można było nabyć na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.
Każdego roku w miejscowościach odbywają się dożynki, które świadczą o ukończeniu żniw jak i prac polowych. To piękna forma podziękowania za otrzymane plony. Z okazji tego święta mieszkańcy sołectw wyplatają z darów ziemi fantazyjne wieńce, bez których nie odbędzie się żadna uroczystość dożynkowa. Współczesne wieńce przypominają dzieła sztuki, są wręcz okazałe, przybierają skomplikowane formy. Tę wspaniałą tradycję kultywują i rozwijają mieszkańcy gminy Połaniec. Podczas występów miała miejsce prezentacja własnoręcznie wykonanych z tegorocznych  zbiorów wieńców przez mieszkańców poszczególnych sołectw z terenu Miasta i Gminy Połaniec. Pod okiem dostojnego jury wybrano najpiękniejsze rękodzieła wykonane z  tegorocznych plonów. A wybór nie był wcale taki łatwy.
Zwycięzcą tegorocznego konkursu został wieniec wykonany przez mieszkańców sołectwa Tursko Małe Kolonia!

Wieniec z Turska Małego Kolonii będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatowych.
Ogłoszenie wyników - wręczenie listów gratulacyjnych dla sołectw oraz Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Miasta i Gminy Połaniec.

Wyniki odczytała Przewodnicząca Komisji - Pani Bogumiła Niespodziewana, Sekretarz Miasta i Gminy Połaniec
Bawił nas zespół Effect w kilmacie disco polo.

Preludium do zabawy był występ zespołu  Effect na czele z Markiem Biedrzyckim, który znany jest z takich przebojów jak „Uciekam od Żony”, „Bananowe skóry” czy „Książę”. EFFECT ceniony jest za bardzo energetyczne koncerty, a jego lider jako priorytet stawia sobie doskonały kontakt z publiką. I tak było w Połańcu.

Gwiazda wieczoru zespół góralski „Parzenica”

Żywiołowość i temperament są dominującymi cechami nie tylko samej góralskiej muzyki, ale również interpretacji artystów. Entuzjazm z elementami spontaniczności to cechy wykonawców tego góralskiego zespołu. Znakomicie wykonali nie tylko typowe piosenki góralskie, ale również utwory w innych rytmach.
Dyskoteka pod chmurką z zespołem Retro Band

Na zakończenie dożynek tradycyjnie odbyła się "zabawa pod chmurką". Najwytrwalszym uczestnikom imprezy zagrał zespół "Retro Band"

Galeria zdjęć

dscn6249_proc dscn6314_proc dscn6381_proc1 dscn6441_proc dscn6500_proc dscn6516_proc dscn6696_proc dscn6807_proc dscn6817_proc dscn7061_proc
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.