Realizacja Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 na terenie Gminy Połaniec

Ruszyła realizacja Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 na terenie Gminy Połaniec. Program jest finansowany ze środków resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
W dniu 13 lutego 2024 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Połaniec w obecności Burmistrza Połańca Pana Jacka Benedykta Nowaka zostały podpisane umowy pomiędzy realizatorem programu Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Połańcu a Asystentami na realizację usług programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Podczas spotkania Burmistrz Gminy Połaniec podziękował Kadrze OPS za pozyskanie środków z Programu oraz Asystentom za zaangażowanie jakie wkładają w pełnienie obowiązków asystenta. Po podpisaniu umów wsparciem zostanie objętych około 54 osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną zamieszkujących terenie gminy Połaniec. Usługi będzie świadczyć około 20 Asystentów w okresie od lutego do grudnia 2024r.
Zakres godzin oraz usług będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb Uczestników. Usługi asystencji osobistej będą polegały na wspieraniu osób z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
- w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
- w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
- w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem,
- załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych,
- korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury,
- zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

Sporządziła: Anna Adamczak

