761. Rocznica nadania praw miejskich Połańcowi
Połaniec, 18 lipca 2025 roku
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Połaniec, Przyjaciele naszej Małej Ojczyzny!
18 lipca 2025 roku obchodzimy wyjątkową rocznicę – 761-lecie nadania Połańcowi praw miejskich przez księcia Bolesława V Wstydliwego. To dzień szczególny – nie tylko w wymiarze historycznym, ale przede wszystkim duchowym i tożsamościowym.
Z tej okazji oddajemy głos osobie wyjątkowej – Pani Małgorzacie Dalmacie-Konwickiej – historykowi, regionalistce i mieszkance Połańca, która sercem i słowem najlepiej oddaje sens tego, kim jesteśmy jako wspólnota i skąd pochodzimy.
Drodzy Mieszkańcy i wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób są z Połańcem związani – poprzez swoje miejsce urodzenia, powiązania rodzinne czy pracę!
Dziś, 18 lipca 2025 roku, obchodzimy 761. rocznicę nadania praw miejskich Połańcowi. Akt lokacji naszego miasta wydał książę Bolesław Wstydliwy w 1264 roku.
I nie będę tu nikogo zanudzać datami... Nie taka jest moja rola.
Za Ziemią Połaniecką stoi kawał historii! Różne były koleje losu i jego mieszkańców. Przeżyliśmy wszystko, co byliśmy w stanie udźwignąć... Najazdy tatarskie, wojny siedemnastowieczne, rozbiory, zabory, I i II wojnę światową, paskudny czas okupacji, komunistów, stan wojenny, przemiany po 1989 roku — by po nowym podziale administracyjnym znaleźć się w granicach województwa świętokrzyskiego.
A ja dziś z dumą mogę powiedzieć:
„Jestem z Połańca... Tu się urodziłam, wychowałam... Tu mieszkam i tu pracuję... Dla tego miasta, dla tej gminy i jej serca, którym Wy Państwo jesteście — Mieszkańcy!”
Bo ta ziemia to ziemia Piastów, Jagiellonów... To ziemia Naczelnika Kościuszki, Tekli Jungiewiczowej, Bolesława Kubika, braci Eugeniusza i Edmunda Jarzynów, partyzantów Jędrusiów, księdza Stanisława Zbroi i wielu, wielu innych...
To ziemia moja.
To ziemia Państwa.
To NASZA POŁANIECKA ZIEMIA.
Dbajmy o nią i troszczmy się poprzez swoją pracę zawodową, działalność samorządową, sportową, charytatywną, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. To nasza Mała Ojczyzna, dzięki której ta wielka — Rzeczpospolita Polska — kwitnie!
W tym szczególnym dniu, kiedy przypada 761. rocznica nadania praw miejskich Połańcowi, zatrzymajmy się, chociaż na chwilę i posłuchajmy, jak bije serce historii... Naszej wspólnej historii...
Wielu wspaniałych rocznic i owocnego świętowania Państwu życzę.
Małgorzata Dalmata-Konwicka
regionalistka, historyk, mieszkanka Połańca
Szanowni Państwo,
Słowa Pani Małgorzaty są pięknym, głębokim świadectwem miłości do naszego miasta i wspólnoty. Niech będą one dla nas wszystkich inspiracją – byśmy nie tylko pamiętali o przeszłości, ale również codziennie budowali przyszłość Połańca z dumą i odpowiedzialnością.
W dniu tak ważnym dla naszej historii składam wszystkim Mieszkańcom serdeczne podziękowania za to, że wspólnie tworzymy silną, aktywną, zaangażowaną społeczność. Dziękuję za Waszą codzienną pracę, troskę o wspólne dobro i to, że Połaniec jest miejscem, z którego można być dumnym.
Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami,
Jacek Benedykt Nowak
Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec
.png)

