Spotkanie w sprawie Planu ogólnego dla Gminy Połaniec
6 marca w Urzędzie Miasta i Gminy w Połaniec odbyło się spotkanie dotyczące opracowania Planu ogólnego dla Gminy Połaniec.
Podczas spotkania zaprezentowano główne założenia reformy systemu planowania przestrzennego w Polsce. Jednym z jej kluczowych elementów jest wprowadzenie planu ogólnego gminy, który będzie aktem prawa miejscowego i zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć elastyczność oraz spójność systemu planowania przestrzennego.
Wśród przedstawionych celów reformy znalazły się także: ograniczenie nadpodaży gruntów budowlanych, przeciwdziałanie rozpraszaniu się zabudowy na tereny rolnicze, leśne i przyrodniczo cenne, a także zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania infrastruktury gminnej.
Omówiono również wprowadzenie rejestru urbanistycznego – ogólnodostępnego źródła danych i informacji dotyczących planowania oraz zagospodarowania przestrzennego, w tym danych przestrzennych.
Podkreślono, że zakres analiz przygotowywanych na potrzeby planu ogólnego będzie określany z uwzględnieniem uwarunkowań rozwoju przestrzennego gminy.
W spotkaniu uczestniczyli projektanci planu ogólnego gminy: Pan Antoni Matuszko oraz Pan Jarosław Cybora, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak oraz Zastępca Burmistrza Pan Jarosław Kądziela.
W spotkaniu wzięli udział także: radni Rady Miejskiej w Połańcu Pan Krzysztof Zając i Pan Tomasz Kiciński, Pani Danuta Bobrowska – kierownik Referatu Techniczno-Inwestycyjnego, Pani Małgorzata Kruzel-Witek - Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Inspektor ds. urbanistyki Pani Renata Szmit, Pani Marzena Durma – sołtys sołectwa Okrągła, Pani Anna Pederska – sołtys sołectwa Zdzieci Nowe oraz Pan Zbigniew Rodenko – sołtys sołectwa Rudniki.
Spotkanie było okazją do przedstawienia założeń oraz wymiany informacji na temat dalszych prac nad planem ogólnym, który w przyszłości będzie stanowił podstawę kształtowania ładu przestrzennego na terenie gminy.

