„Świat bez przemocy” - Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Przedszkole Publiczne w Połańcu wraz z Filiami już po raz drugi brało udział w Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. Całą akcję na terenie naszej gminy koordynował zespół interdyscyplinarny, którego przewodniczącą jest Pani Łucja Maćkowska.
W dniach od 1 do 19 listopada w placówkach przedszkolnych odbyły się liczne przedsięwzięcia mające na celu uwrażliwienie na problematykę krzywdzenia innych. Kształtowanie właściwych postaw i przeciwdziałanie przejawom agresji jest niezwykle ważne i ma ogromne znaczenie już od najmłodszych lat. W tym roku kampania miała zwrócić uwagę na to, jak reagować na przemoc i co może zrobić każdy z nas w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc. Symbolem akcji jest pomarańczowa wstążka, którą nosiły każde przedszkolaki ich opiekunowie.
Jednym z głównych działań rozpoczynających kampanię były pogadanki profilaktyczne przeprowadzane przez specjalistów i nauczycieli we wszystkich grupach przedszkolnych. Następnym etapem było samodzielne wykonanie przez dzieci „Laurki życzliwości”, którymi wymieniły się z dziećmi z zaprzyjaźnionych placówek z Ruszczy, Zrębina, Szkoły Podstawowej w Połańcu. Życzliwość jest ważną wartością, której nie powinno zabraknąć w naszym codziennym życiu i warto ją kształtować od najmłodszych lat. W ciągu trwania akcji zaproszono wiele wspaniałych gości, którzy czytali utwory literackie o tematyce życzliwości. Gośćmi tymi byli: Pan Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, sekretarz Gminy Połaniec, Dyrekcja Przedszkola, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Tursku Małym, Szef kuchni, Proboszcz z Parafii p.w. MBWW w Połańcu, stomatolog, wolontariusze z Enea Elektrowni Połaniec, policjanci, bibliotekarka, pan Piotr miłośnik książek, położna, przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, zaprzyjaźnieni nauczyciele, logopeda, psycholog, rodzic diagnosta laboratoryjny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Połańcu, pracownik socjalny z UMiG w Połańcu. Jeden z rodziców zaprezentował dzieciom teatrzyk kamishibai pt. „Złość mówi: dość”.
Hole w naszych placówkach udekorowane zostały pomysłami, plakatami pod hasłem,"Stop przemocy”. Dzieci z każdej grupy obejrzały filmiki edukacyjne o tematyce wartości uczuć, praw i życzliwości. W kampanię zaangażowano również rodziców dla których zorganizowano warsztaty pt. ,,Biegam, piszę i maluje z mamą tatą nie próżnuję”. Podczas spotkania wygłoszona została prelekcja na temat przemocy w rodzinie przez panią Łucję Maćkowską- przewodniczącą zespołu interdyscyplinarnego oraz jej zastępcą panią Justynę Mołas Wprowadzeniem do działań praktycznych była pogadanka, mająca na celu podkreślenie ważności spędzania wolnego czasu z dziećmi. Następnie została zademonstrowane zabawy i ćwiczenia ruchowe rozwijające motorykę małą, precyzyjne ruchy rąk.
Podsumowaniem kampanii było obejrzenie przez dzieci teatrzyku kukiełkowego pt. ,,Jak Piotruś zaprzyjaźnił się z królem”, przygotowanym przez nauczycieli. Celem było uświadomienie dzieciom, że mają swoje prawa i obowiązki. Wierzymy w to, że podjęte działania znacząco przyczynią się do przeciwdziałania agresji w najbliższym środowisku oraz kształtowania właściwych postaw, które zaowocują w przyszłości.
A. Wróbel, J. Cebula