Unowocześnione place zabaw w Połańcu po przebudowie już oddane do użytku
Place zabaw to serca naszych społeczności - bardzo ważny element każdej wspólnoty, który umożliwia dzieciom rozwijanie umiejętności fizycznych, społecznych i kreatywności, a także zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. To miejsce, gdzie rodzice mogą spędzać czas z dziećmi, a społeczność może się integrować. Tak szerokie spektrum korzyści jest w stanie zapewnić wyłącznie dobrze wyposażony plac zabaw. Na obszarze takiego placu zabaw musi znajdować się sprzęt angażujący zarówno sferę ruchową, jak i kreatywną najmłodszych. Zabawa na placu zabaw odgrywa w rozwoju ogromną rolę, bo uświadamia dziecko o tym, jak ważna jest wspólnie spędzony czas, czym jest dzielenie się miejscem i przyrządami z innymi dziećmi. Place zabaw, które zostały oddane do użytku w Połańcu – na Osiedlu Północ i przy ul. Królowej Jadwigi to kolejna udana inwestycja z ostatniego okresu. Place zabaw w związku z upływającym czasem i pomimo prowadzonych prac remontowych wymagały już gruntownego remontu.
W ramach zadania pn. „Dostosowanie przestrzeni publicznej poprzez poprawę dostępności placów zabaw na terenie miejscowości Połaniec” nastąpił demontaż istniejących urządzeń, ogrodzenia oraz nawierzchni z piasku. Zagospodarowania terenu polegało na przebudowie miejsca rekreacji dziecięcej w celu likwidacji barier architektonicznych.
Plac zabaw na Osiedlu Północ
Na terenie placu zabaw powstała strefa z nawierzchnią bezpieczną. Sektor dzieli chodnik z kostki betonowej, niefazowanej, po której łatwiej poruszać się osobą z niepełnosprawnością, przy wejściu znajduje się pas z kostki integracyjnej. Na terenie miejsca rekreacji znajdują się również nasadzenia sensoryczne – lawenda, trawa, która wpływa na kształtowanie wrażliwości zmysłowej. W strefie z nawierzchnią bezpieczną znajdują się urządzenia: huśtawka integracyjna ważka, urządzenia linowe, głuchy telefon, huśtawka podwójna, stoliki do gry w szachy i chińczyka, ekologiczne memory. Wszystkie urządzenia są z wymaganymi atestami. Na placu zabaw powstała strefa sensoryczna, na której jest ścieżka sensoryczna oraz nasadzenia z roślin sensorycznych (lawenda, trawy). Nasadzenia z katalp mają za zadanie stworzyć miejsca zacienione dla odpoczynku dzieci oraz ich opiekunów. Na placu zabaw znajdują się także: ławka, kosze, regulamin.
Przebudowa placu zabaw na Osiedlu Północ wyniosła 340 000, 00 zł.
Plac zabaw przy ul. Królowej Jadwigi
Na terenie placu zabaw powstały 3 strefy: strefa z nawierzchnią bezpieczną, strefę z nawierzchnią trawiastą oraz piaskową. Sektory dzieli chodnik z kostki betonowej, niefazowanej, po której łatwiej poruszać się osobą z niepełnosprawnością, przy wejściach projektuje się pas z kostki integracyjnej. Na terenie miejsca rekreacji są również nasadzenia sensoryczne – lawenda, która wpływa na kształtowanie wrażliwości zmysłowej. W strefie z nawierzchnią bezpieczną znajdują się urządzenia: huśtawka integracyjna ważka, urządzenie linowe, huśtawka podwójna. Z kolei w strefie piaskowej mamy domek z podwójną zjeżdżalnią, bujak dla 4 osób, bujak pojedynczy, piaskownica. Natomiast w strefie trawiastej znajduje się naukowy hexagon, stoliki do gry w szachy i chińczyka, głuchy telefon (drugie urządzenie znajdować się będzie w strefie trawiastej, ekologiczne memory, piaskownica integracyjna. Na placu zabaw znajduje się poza tym: ławka, kosze, regulamin.
Przebudowa placu zabaw na przy ul. Królowej Jadwigi to 340 000,00 zł.
Na to zadanie Gmina Połaniec uzyskała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Programu Dostępna Przestrzeń Publiczna.
Koszt zadania:
Przebudowa placu zabaw przy ul. Kr. Jadwigi za cenę brutto: 340 000,00 zł
Przebudowa placu zabaw na os. Północ za cenę brutto: 340 000,00 zł
Łączny koszt zadania wyniósł 680 000,00 zł zgodnie z umową z Wykonawcą. Zadanie wykonała firma INTERTORG Paweł Bożek z siedzibą w Sanoku.
Nadzór - 5 000,00 zł
Okoliczni mali mieszkańcy już nie mogli się doczekać, by móc zacząć korzystać z nowych zabawek. Dzieci już mogą czuć się tu świetnie. Dziś wystarczy parę kroków, aby nasze dzieci bawiły się w najlepsze na świeżym powietrzu. Oddane do użytku place zabaw zapewniają możliwości organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci.
Wielki dzień – otwarcie placów zabaw po przebudowie!
23 października to szczególny dzień - nastąpiło bowiem oficjalne, uroczyste oddanie placów zabaw do użytku. Pociechy mogą już bawić się, biegać, a wszystko na bezpiecznych i ogrodzonych obiektach, na których można się bezgranicznie wyszaleć, bowiem wszystkie zamontowane urządzenia i elementy wyposażenia posiadają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające, że zostały wykonane w oparciu o obowiązujące w tym zakresie normy oraz posiadają dopuszczenie do stosowania w kontakcie z dziećmi. W zakres zadania weszły roboty ziemne, wykonanie nawierzchni i ogrodzeń, wyposażenie placu. Miejsce zabaw jest wyposażone w urządzenia pozwalające na zaspokojenie przez dziecko potrzeby ruchu.
Uroczyste oddanie do użytku placu zabaw na Osiedlu Północ
Pan Andrzej Wawrzyniec - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu jako gospodarz imprezy przywitał zebranych gości: przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy i jednostek organizacyjnych, a wśród nich: Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec – Pana Jarosława Kądzielę, Sekretarz Gminy – Pani Bogumiłę Niespodziewaną, wykonawcę zadania – Pana Pawła Bożka, inspektora nadzoru – Pana Mariusza Ziółka, Kierownik Referatu Inwestycyjnego – Panią Danutę Bobrowską i pracownika – Pana Artura Maja, Pana Kacpra Zielińskiego, Przewodniczącą Osiedla – Panią Joannę Łodkowską z zarządem, Prezesa Klubu Seniora „Przyjaciele”, dyrekcję przedszkola – Panią Annę Kaniszewską i Beatę Mikę, redaktor lokalnych mediów, dzieci z opiekunami, przedstawicieli lokalnej społeczności.
Przed przystąpieniem do oficjalnego otwarcia Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Pan Andrzej Wawrzyniec przypomniał historię powstania osiedlowego placu zabaw – jako owoc współpracy i starań mieszkańców i samorządu, a było to ponad 30 lat temu! Obiekt na dalszym etapie był modernizowany, jednak z biegiem lat wymagał już gruntownego remontu. Pan wiceprzewodniczący złożył serdeczne podziękowania za realizację zadania, udział w pracach przy przebudowie obiektu, w ramach których powstał piękny i nowoczesny plac zabaw. Podziękował wszystkim, którzy włączyli się do zadania, które zyskało wielu "przyjaciół" w osobach najmłodszych mieszkańców. Życzył wszystkim dzieciom bezpiecznej, radosnej zabawy pragnąc by plac zabaw stał się szybko ulubionym miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.
O stworzeniu pięknej przestrzeni dla najmłodszych mówiła Sekretarz- Pani Bogumiła Niespodziewana podkreślając, że plac zabaw stanie się miejscem, gdzie dzieci będą mogły aktywnie i radośnie spędzać swój wolny czas.
Przewodnicząca osiedla – Pani Joanna Łodkowska zwróciła uwagę na fakt, iż takie oddolne inicjatywy realizowane w ramach współdziałania są niezmiernie ważne dla dobra społeczności lokalnej. Podkreśliła ogromną rolę placów zabaw w rozwoju dzieci.
Wykonawca zadania Pan Paweł Bożek z firmy INTERTORG podkreślił, że realizacja zadania może być wzorem do naśladowania, dobrym przykładem i inspiracją dla innych, gdyż współpraca przebiegała prawidłowo.
Dyrektor przedszkola – Pani Anna Kaniszewska wyraziła ogromną radość z oddanego do użytku placu i zapewniła, że dzieci z radością będą korzystały z urządzeń.
Plac został otwarty po symbolicznym przecięciu wstęgi przez najmłodszych i zaproszonych gości. W programie nie zabrakło występów przedszkolaków. Pełną wrażeń, kolorową przestrzeń od razu przetestowały przedszkolaki. Była zabawa, słodkości i miłe spędzanie czasu na placu zabaw.


