Wizyta zagranicznej delegacji z Viggiano w Połańcu
6 sierpnia 2025 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Połaniec odbyło się oficjalne spotkanie z delegacją partnerskiego miasta Viggiano we Włoszech, będąca ważnym elementem dalszej rozwijającej się współpracy międzynarodowej.
Delegacja z Włoch kolejny raz odwiedziła Połaniec w ramach realizowanej współpracy partnerskiej, której celem jest wzajemne inspirowanie się dobrymi praktykami w zakresie zarządzania gminą, edukacji, kultury oraz aktywizacji społecznej. Podczas wizyty podkreślono otwartość na wspólne projekty, wymiany młodzieżowe i inicjatywy promujące dialog międzykulturowy.
Gości powitali: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak, Zastępca Burmistrza Pan Jarosław Kądziela, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Walenciak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu Pan Andrzej Wawrzyniec, Sekretarz Gminy Pani Bogumiła Niespodziewana, Skarbnik Gminy Pani Małgorzata Żugaj, radni Rady Miejskiej, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych i urzędu, przedstawiciele placówek oświatowych, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy Połańca.
W skład włoskiej delegacji weszli: Burmistrz Viggiano Amedeo Cicala z małżonką Rosmaria Mercadante, Martina Darago, Rosita Gerardi – Radna Miejska i córka Vittoria Lamacchii, Chiara Nigro, Franceska Pecoraro, Valerio Trivigno, Claudio Berardone, Andrea Rocco, Nicola Antonelli, Vincezo Rocco oraz Loris Raucci.
Spotkanie w urzędzie było nie tylko okazją do oficjalnych rozmów i wymiany doświadczeń między władzami obu miast, lecz także do zacieśnienia więzi przyjaźni, które od lat łączą Połaniec i Viggiano.
Po zakończeniu spotkania w urzędzie delegacja udała się na zwiedzanie najważniejszych miejsc naszego miasta. Pierwszym przystankiem był Pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono kwiaty, oddając hołd bohaterowi narodowemu. Następnie nasi goście przeszli w kierunku Kopca Kościuszki, podziwiając przy tym urokliwe krajobrazy Połańca.
W dalszej części dnia uczestnicy odwiedzili zabytkowy kościół pw. św. Marcina – jedną z pereł architektury sakralnej regionu, będący świadkiem wielowiekowej historii Połańca. Imponująca świątynia, wzniesiona w stylu barokowym z elementami gotyku, od wieków odgrywa istotną rolę duchową i kulturową w życiu lokalnej społeczności.
Historię kościoła przybliżył ks. Grzegorz Słodkowski, który wspólnie z zebranymi modlił się w intencji Polski, Włoch oraz pokoju na świecie. Goście byli pod wrażeniem piękna świątyni oraz licznych codziennych nabożeństw.

