XXIII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”
W czwartek 20 kwietnia 2023 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbył się XXIII Przegląd Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, gdzie przed kamerami zaprezentowały się dzieci z najstarszych grup przedszkolnych: z Połańca, Zrębina, Ruszczy oraz Pacanowa (łącznie 180 dzieci - 9 grup):
- Grupa "Leśne Ludki" z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 1
- Grupa "Ogniki" z Centrum Administracyjnego Placówek "Dom Ojca Gwidona Nr 1 i Nr 2" w Pacanowie
- Grupa "Słoneczka" i integracyjna grupa "Skrzaty"
- Grupa "Wesołe Smyki" Wychowankowie ze Szkoły Podstawowej w Zrębinie z Oddziałem Przedszkolnym
- Grupa "Koniczynki" z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 2
- Klasa "0" z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu
- Grupa "Kotki" Z Przedszkola Publicznego w Połańcu
- Grupa "Pszczółki" z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy
- Grupa "Elfy" z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 1
Placówki przedszkolne coraz częściej realizują autorskie programy o tematyce ekologicznej, w których treści kształcenia obejmują, szerszy zakres niż proponuje minimum programowe. Przeglądy te organizowane są przez Przedszkole Publiczne w Połańcu, które w szczególny sposób dba o edukację ekologiczną swoich podopiecznych.
Bogata, różnorodna i zaskakująca – taka jest nasza przyroda. A wśród jej wytworów możemy znaleźć prawdziwe skarby, o które powinien dbać każdy z nas. Inicjacja każdego przyjaciela przyrody rozpoczyna się w najbliższym środowisku dziecka, czyli w domu i przedszkolu. To tu dzieci poznają pierwsze nazwy zwierząt, roślin czy zjawisk atmosferycznych, dostrzegają piękno otaczającego je świata. Tematyka dotycząca ochrony środowiska naturalnego realizowana jest na wszystkich etapach edukacji.
Podczas tego występu nasi mali aktorzy zaprezentowali inscenizacje o tematyce ekologicznej, wyrażając dziecięcą troskę związaną z degradacją środowiska naturalnego. Celem tegorocznego przeglądu było podkreślenie znaczenia ochrony środowiska, a także przedstawienie pomysłów na jego ochronę i pielęgnację.
Udział w przeglądzie dostarczył dzieciom jak również widzom wielu wrażeń, radości oraz przeżyć. Natomiast uczestnicy podczas swoich występów uzmysłowili wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy i ile mamy lat.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak, oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum kultury i Sztuki w Połańcu.
W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Jacek Benedykt Nowak, Sekretarz Miasta i Gminy Połaniec - Bogumiła Niespodziewana, Wizytator z Kuratorium Oświaty Oddział w Staszowie - Anna Sajkiewicz, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Połańcu - Grzegorz Sobut, przedstawiciele Wydawnictwa MAC - Diana Nachyła, oraz Wydawnictwa Nowa Era - Jacek Małys, Radni Rady Miejskiej w Połańcu, Dyrektorzy Placówek Oświatowych, rodzice, opiekunowie, oraz zaproszeni goście.
Wszystkim dzieciom, jak również ich opiekunom należą się wielkie brawa za piękne występy oraz za zawarte w nich przesłania proekologiczne, które wzbogacone były ciekawymi aranżacjami muzycznymi, barwną scenografią i kolorowymi kostiumami.
Wszystkie grupy biorące udział w XXIII Przeglądzie Zespołów Przedszkolnych zostały nagrodzone, a każdy uczestnik otrzymał upominek. Nagrody i upominki ufundowali sponsorzy - ENEA Elektrownia Połaniec, Wydawnictwa MAC i Nowa Era oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

