Z kijkami przez miasto śladami Kościuszki
Zdrowy tryb życia, integracja i nawiązanie nowych znajomości, a przede wszystkim uświetnienie tradycji kościuszkowskiej – to główne cele kolejnego Marszu Nordic Walking zorganizowanego 13 maja przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Bez Granic” w Połańcu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu " z okazji celebracji obchodów 231. rocznicy ogłoszenia Uniwersału połanieckiego.
Marsz poprzedziło spotkanie w formie „zbiórki" i gimnastyka na rozgrzewkę w ogrodzie placówki Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu. Następnie grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy oraz przedstawicieli stowarzyszeń, jednostek, placówek, klubu seniora i mieszkańców wyruszyła w miasto z kijkami w dłoniach zachęcając mieszkańców do aktywności fizycznej. W trakcie marszu podziwiać można było również urokliwe zakątki miasta i porozmawiać z innymi.
Trasa wiodła przez ulice miasta i tereny rekreacyjne w stronę Kopca Kościuszki, usypanego w 1917 roku przez mieszkańców z okazji 100. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. To miejsce jest częścią historii Polski. Ziemny kopiec wznosi się nad okolicznym krajobrazem, stanowiąc świadectwo polskiego przywództwa wojskowego i ruchów niepodległościowych. Dlatego to Kopiec stanowi tak ważny punkt na mapie Połańca, a szczególnie kolejne rocznice uchwalenia słynnego dokumentu nam o tym przypominają.
A zatem końcowym punktem dzisiejszego przemarszu był oczywiście Kopiec Kościuszki. Tutaj wszystkich powitała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Anna Konat podkreślając, że marsz odbył się ku czci Tadeusza Kościuszki i na znak, że Połaniec pamięta o wartościach, które były dla Naczelnika szczególnie ważne: wolność, równość, troska o drugiego człowieka. Kierownik wyraziła ogromną radość, że do marszu przyłączyło się tak wiele osób, co pokazuje, że wspólność, tradycja, wzajemne wsparcie są dla nas siłą w Połańcu. Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Jacek, Benedykt Nowak złożył podziękowania za obecność w historycznym miejscu tak dla nas ważnym, zapraszając do czynnego uczestnictwa również w kolejnych latach. O dobrej współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy mówiła dyrektor przedszkola Anna Kaniszewska, a wszystkie zgromadzone przedszkolaki na potwierdzenie tych słów zawołały głośno „dziękujemy”.
Uczestnicy marszu mogli skosztować lokalnych smakołyków w postaci chlebka ze smalcem i ogórkiem i napić się ciepłej herbaty w otoczeniu przyrody. Ciekawą atrakcją były kucyki, do których ustawiały się kolejki. A na najmłodszych uczestników czekały zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza i wspólne tańce…
Do zobaczenia za rok…

