Za nami Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze 2022 w Ruszczy(Zdjęcia)
W niedzielę 4 września w Ruszczy, w duchu sportowej rywalizacji, dobrej atmosferze i przy strażackim dopingu odbyły się Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych.
Organizatorzy zawodów: Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Benedykt Nowak oraz Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Połańcu.
W zawodach wystartowały następujące drużyny z terenu Miasta i Gminy Połaniec.
W kategorii drużyn OSP:
- OSP Maśnik
- OSP Okrągła
- OSP Połaniec
- OSP Rudniki
- OSP Ruszcza
- OSP Rybitwy
- OSP Tursko Małe
- OSP Zdzieci Stare
- OSP Zrębin
W kategorii MDP chłopców
- MDP Ruszcza
Poza konkurencją wystąpiły Dziecięce Drużyny Pożarnicze z: OSP Połaniec, OSP Ruszcza oraz drużyna z OSP Tursko Małe.
Sędzią głównym zawodów był kpt. Łukasz Kruk, który kierował pracą komisji sędziowskiej.
W skład komisji wchodzą następujący funkcjonariusze:
- mł.kpt. Mikołaj Mazur
- asp.sztab. Tomasz Janiec
- mł.asp. Grzegorz Snopek
- ogn. Michał Skalski
- st.sekc. Jarosław Gadowski
Następnie Komendant Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Połańcu druh Paweł Motyl złożył meldunek o gotowości jednostek do rozpoczęcia zawodów burmistrzowi Jackowi Benedyktowi Nowakowi.
Podczas zawodów każda z drużyn wystartowała w dwóch konkurencjach: biegu sztafetowym 7 x 50m oraz ćwiczeniu bojowym. O zwycięstwie zadecydowała suma punktów uzyskanych w obu konkurencjach.
Sędzia główny kpt. Łukasz Kruk odczytał protokół końcowy.
Miejsce I OSP Ruszcza
Miejsce II OSP Okrągła
Miejsce III OSP Zdzieci Stare
Miejsce IV OSP Maśnik
Miejsce V OPSP Połaniec
Miejsce VI OSP Rybitwy
Miejsce VII OSP Zrębin
Miejsce VIII OSP Tursko Małe
Drużyny dziecięce:
Miejsce I OSP Ruszcza
Miejsce II OSP Połaniec
Miejsce III OSP Tursko Małe
Najmłodszym strażakiem zawodów został Hubert Kosoń, natomiast najstarszym Jan Bator.
Wszystkie konkurencje zostały przeprowadzone na placu zespołu pałacowo – parkowego. Boisko do rozegrania zawodów przygotowali jednostki: OSP Ruszcza, OSP Rybitwy oraz OSP Okrągła, które przygotowały tory do rozegrania poszczególnych konkurencji.
Puchary, nagrody oraz dyplomy uczestnikom wręczyli burmistrz Jacek Benedykt Nowak, Zastępca burmistrza Jarosław Kądziela, Komendant Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego dh Paweł Motyl oraz Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP dh Krzysztof Marczewski.
Zawody przeprowadzane są co dwa lata. Sprawdzają one poziom wyszkolenia i umiejętności jednostek OSP. Przy okazji jest to sprawdzian własnych możliwości, co pozwala w przyszłości przygotować się lepiej do prawdziwych działań ratowniczych.
Poza tym zawody to emocjonująca rywalizacja dla zawodników i świetne widowisko dla widzów.
Iwona Stachura

