Zespół Interdyscyplinarny w Połańcu, to grupa specjalistów podejmująca się współpracy w celu udzielenia pomocy osobie lub rodzinie doświadczającej przemocy. Zespół Interdyscyplinarny w Połańcu działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1390), w składzie zatwierdzonym zarządzeniem Nr 123/2017 Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec z dnia 27 października 2017 r. w sprawie: zmiany Zarządzenia Nr 69/2017 Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie: powołania zespołu interdyscyplinarnego w celu realizacji postanowień Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Skład Zespołu Interdyscyplinarnego w Połańcu
UCHWAŁA NR XIX/101/2019 RADY MIEJSKIEJ W POŁAŃCU z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Połańcu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
https://polaniec.bip.gov.pl/uchwaly-2019/uchwala-nr-xix-101-2019.html
Ulotki do pobrania poniżej na liście Pliki do pobrania.
Zarządzenie Nr 70/2020 BMiG w Połańcu
www.polaniec.bip.gov.pl/zarzadzenia-2020r/zarzadzenie-nr-70-2020.html
Zarządzenie Nr 35/2022 BMiG w Połańcu
www.polaniec.bip.gov.pl/zarzadzenia-2022r/zarzadzenie-nr-35-2022.html
Zarządzenie Nr 33/2023 BMiG w Połańcu
www.polaniec.bip.gov.pl/zarzadzenia-2023r/zarzadzenie-nr-33-2023.html
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest:
Przemocą w rodzinienazywamy każde zachowanie skierowane wobec osoby bliskiej, którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy. Przemoc w rodzinie to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciwko członkowi rodziny naruszające jego godność oraz podstawowe prawa i wolności, powodujące cierpienie i szkody.
Przemoc jest intencjonalna – jest zamierzonym celowym działaniem człowieka, jest nakierowana na kontrolowanie i podporządkowanie drugiej osoby, odbywa się w warunkach nierównowagi sił - sprawca ma i wykorzystuje przewagę (fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną) nad ofiarą, prowadzi do naruszenia jej podstawowych praw i wolności, powoduje cierpienie oraz naraża ją na utratę zdrowia i życia.
Rodzaje przemocy:
Fizyczna- naruszanie nietykalności fizycznej- intencjonalne zachowanie z użyciem siły, powodujące nieprzypadkowe zranienia ciała lub niosące takie ryzyko (np. popychanie, szarpanie, kopanie, bicie, szczypanie, klapsy, ciągnięcie za uszy lub włosy, duszenie, krępowanie ruchów, przypalanie papierosem i inne destruktywne zachwiania)
Psychiczna- naruszanie godności osobistej- zadawanie cierpień psychicznych, kontrolowanie, przymusowa izolacja, ciągłe niepokojenie, grożenie, obrażanie, krytykowanie, szantażowanie i wiele innych. Ta forma przemocy jest najczęściej stosowaną i najtrudniejszą do udowodnienia .
Seksualna- naruszanie intymności - zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowanie aktywności gdy osoba nie jest w pełni świadoma; przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub szantażu.
Ekonomiczna- naruszanie własności - celowe niszczenie czyjejś własności, pozbawienie środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, dysponowanie czyjąś własnością, sprzedawanie osobistych rzeczy bez uzgodnienia, przeglądanie dokumentów, zabieranie pieniędzy itd.
Zaniedbanie(rozmyślne i nieświadome) - naruszenie obowiązku opieki- odmowa wypełniania, niewłaściwe wypełnianie lub niepowodzenie w pełnieniu obowiązków opiekuńczych, stwarzanie zagrożeń fizycznych i emocjonalnych (np. pozbawienie jedzenia, ubrania, schronienia, porzucenie, ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej itp.).
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach:
Osoby dotknięte przemocą w rodzinie
http://www.kielce.uw.gov.pl/pl/urzad/polityka-spoleczna/przeciwdzialanie-przemo-1/osoby-dotkniete-przemoc/9093,Osoby-dotkniete-przemoca-w-rodzinie.html
Osoby stosujące przemoc w rodzinie
http://www.kielce.uw.gov.pl/pl/urzad/polityka-spoleczna/przeciwdzialanie-przemo-1/osoby-stosujace-przemoc/9094,Osoby-stosujace-przemoc-w-rodzinie.html
Ważne adresy i telefony:
Gdy nie czujesz się gotowa/gotowy do dokonania zmiany w swoim życiu, nie wiesz do kogo możesz się zgłosić, czujesz lęk przed mówieniem o tym co się stało w bezpośrednim kontakcie skorzystaj z TELEFONÓW ZAUFANIA :
Zespół Interdyscyplinarny w Połańcu
Ośrodek Pomocy Społecznej w Połańcu ul. Ruszczańska 27, Tel. (0 – 15) 865 04 20 lub Urząd Miasta i Gminy w Połańcu ul. Ruszczańska 27, pok. 220.
Tel. (0 – 15) 865 – 03 – 05 wew. 420 lub (0 – 15) 865 01 15
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – REAGUJ!