Podsumowanie Kampanii 19 dni przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży
Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży" ruszyła z początkiem listopada pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec — Jacka Nowaka.
Choć z założenia trwała 19 dni, działania wydłużono do końca miesiąca. Kampania realizowana jest po raz pierwszy na terenie Miasta i Gminy Połaniec z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego w Połańcu, który zaprosił do współpracy różne instytucje. Działania kampanii podkreślają, że współpraca w tak szczytnych celach jest niezwykle potrzebna, gdyż niesienie pomocy i ochrona ofiar przemocy jest wpisana w nasze ustawowe obowiązki.
W ramach działań zorganizowano 25 listopada 2022 r. otwarty dyżur członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Połańcu zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zaproszono do skorzystania z porad, gdzie można było porozmawiać ze specjalistami. Zaoferowana została pomoc osobom mającym trudności w rozwiązywaniu własnych problemów życiowych lub doznających jakichkolwiek form przemocy w rodzinie, lub będących w innych kryzysach życiowych.
Przez cały listopad dzieci i młodzież uczyły się, czym jest świat bez przemocy, a także uczestniczyli w ciekawych zajęciach zorganizowanych na terenach swoich placówek. Każda z placówek oświatowych przygotowała tablice informacyjne zawierające logo kampanii, foldery i broszury uwzględniające realizowaną tematykę, umieszczone na korytarzach szkolnych, przedszkolnych. Na telebimach umieszczono plakat informujący realizacji Kampanii 19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
W Przedszkolu Publicznym wraz z filiami nauczyciele wszystkich grup przeprowadzili rozmowy oraz pogadanki z dziećmi. Czytano bajki terapeutyczne, wykonano szereg prac plastycznych nawiązujących do przeciwdziałania przemocy dzieci i młodzieży. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na terenie przedszkola. 15 listopada wszyscy wychowankowie i pracownicy przedszkola mieli przypiętą pomarańczową wstążkę, która jest symbolem kampanii.
W Szkole Podstawowej w Połańcu prowadzono zajęcia warsztatowe w klasach 5 nt. „Komunikacji w duchu NVC” oraz szkolenie dla rodziców — metody komunikacji bez przemocy. Odbyły się również warsztaty o emocjach w klasach I-III. Zorganizowano „Dzień życzliwości” na terenie całej szkoły, gdzie każdy usłyszał dobre słowo na swój temat. Rodzicom przekazano materiały informacyjne w trakcie wywiadówki wraz z gazetką oraz ulotkami.
Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy stworzył gazetki informacyjno- edukacyjne dla uczniów oraz ich rodziców poszerzające wiedzę na temat niepożądanych zachowań agresywnych i przemocowych. Prowadzono różnorodne działania, mające na celu uwrażliwienie uczniów na krzywdę drugiego człowieka. Wszystkie klasy pod kierunkiem nauczycieli wykonały gazetki tematyczne dot. przemocy rówieśniczej, agresji, praw dziecka. W klasach młodszych pedagog szkolny prowadził zajęcia „Co to jest przemoc?”, dzieci wykonały pomarańczowe wstążki – symbol kampanii. Nadana została audycja przez szkolny radiowęzeł nt. „Prawie wszystko o agresji i przemocy”. W czasie wywiadówki zapoznali się z gazetką oraz rozdano ulotki informacyjne. W grupie przedszkolnej przeprowadzone były zajęcia rozwijające umiejętność radzenia sobie ze złością.
W Szkole Podstawowej w Zrębinie wychowawcy w klasach 4-8 rozmawiali z uczniami o życzliwości i znaczeniu słów, które mówimy do drugiego człowieka. Zorganizowany został „Tydzień życzliwości” oraz „Drzewo pozytywnych słów”. Przeprowadzono warsztaty dla rodziców „Jak rozmawiać z dziećmi by nas słuchały?”.
Zespół Szkół w Połańcu przygotował w ramach kampanii prezentację multimedialną, filmy edukacyjne na temat przemocy – bezpieczeństwo, empatia i skuteczne reagowanie na przemoc. Prezentacja utworów muzycznych – artyści przeciw przemocy (Czesław Niemen „Spiżowy Krzyk”; Stanisław Sojka „Tolerancja”, Sylwia Banasik –Smulska „Oto ja”, Mikser „Odpowiedzialność”, Łajery „Masz prawo być inny”). Zorganizowano warsztaty profilaktyczne dla młodzieży – „Zagrożenia i pułapki wieku młodzieńczego – prawa i konsekwencje prawne, o których każdy użytkownik technologii informacyjno – komunikacyjnej powinien wiedzieć. Przemoc w sieci, domu i w szkole – aspekt prawny”.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzili zajęcia z dziećmi z klas I-III w Szkole Podstawowej w Zrębinie oraz Szkole Podstawowej w ZPO w Ruszczy, na których dzieci wykonały Drzewo zaufanych dorosłych, czyli takich osób, do których mogą zwrócić się ze swoimi troskami. Przeprowadzono również pogadankę na spotkaniu z rodzicami w Przedszkolu w Połańcu, podczas której przekazali podstawową wiedzę o zjawisku przemocy, jej formach i przejawach, a także sposobach reagowania na nią oraz zwalczania jej.
Ideę kampanii wspierały działania organizowane cyklicznie przez Urząd Miasta i Gminy Połaniec w ramach gminnego programu profilaktyki.