Wiesz co JEŻ?! My wiemy! Zdrowe życie promujemy!
"Zdrowy rok szkolny" - pod tym hasłem w naszej szkole jest realizowany program profilaktyczno- wychowawczy, przygotowany przez Zespół Wychowawczy Szkoły, za pomocą którego aktywnie, zdrowo i w ciekawy sposób zachęcamy uczniów do zdrowego trybu życia. Co miesiąc jeden z dni przeznaczamy na temat związany ze zdrowiem. Do tej pory odbyły się: „Dzień jabłka”, „Dzień aktywny”, „Festiwal mleka”. Na holu głównym pojawiło się wielkie drzewo, które będzie towarzyszyć nam przez cały rok szkolny i służyć do promowania akcji oraz prezentowania prac uczniów, ich emocji i przemyśleń na poszczególne tematy.
"Dzień jabłka"
29 września br. za sprawą Światowego Dnia Jabłka w naszej szkole zrobiło się smacznie, kolorowo i jesiennie. Pod hasłem "Wiesz co JEŻ" (Jeż stał się maskotką naszej całorocznej akcji i bohaterem głównego hasła, a pochodzi od nazwy programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Junior — Edu - Żywienie”, który również realizowany jest w naszej szkole) rozpoczęła się edukacja żywieniowa uczniów wszystkich klas.
Obok naszego drzewa stanęła duża fotobudka — JEŻ, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród dzieci, a w całej szkole zostały rozwieszone ciekawostki o jabłkach. Uczniowie ubrani w kolory czerwony, zielony lub żółty, podczas przerw zawieszali na drzewie papierowe jabłka z hasłami, za co lubią te owoce. Uczniowie klas I-III przygotowywali w swoich salach książki kulinarne, prace plastyczne oraz gazetkę ścienną.
Nauczyciele świetlicy szkolnej wprowadzili do swych sal jabłkowy nastrój: kącik tematyczny, który zachwycał swą aranżacją zarówno dzieci jak i dorosłych, głośne czytanie wierszy dla dzieci o jabłkach i zdrowiu, które zainteresowało niejednego ucznia, a stołówka szkolna serwowała danie z jabłkiem.
Tego dnia nie mogło zabraknąć kiermaszu na holu głównym, gdzie jabłka grały główną rolę. Kreatywność dzieci i ich rodziców w przygotowaniu pysznych wypieków przeszła wszelkie oczekiwania i nie było nikogo, kto nie chciałby skosztować tych przysmaków. Jak zawsze,
w takich inicjatywach przewodził wolontariat szkolny, który angażując uczniów i ich rodziców mógł jednocześnie przyczynić się do wsparcia leczenia jednego z naszych uczniów.
Nowo otwarta sala kulinarna w naszej szkole również tego dnia tętniła życiem. Grupa uczniów przygotowała sałatkę owocową oraz jesienne jeże, które były dodatkiem do poczęstunku podczas kiermaszu. Pyszny jabłkowy kompot przygotowany przez stołówkę szkolną, soki jabłkowe dostarczone przez pana Jerzego Kiljańskiego oraz skrzynie wypełnione po brzegi jabłkami od okolicznych sadowników. Każdy mógł się poczęstować jabłkiem, napić się soku. Dzień jabłka – kolorowy, pyszny i wesoły, stał się dobrym wstępem i zapowiedzią kolejnych wydarzeń w programie „Zdrowy rok szkolny”.
„Dzień aktywny”
26 października br. był w naszej szkole "Dniem aktywnym". Cała społeczność szkolna bardzo efektywnie włączyła się do akcji promowania aktywności ruchowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy ubrani w sportowe stroje zaangażowali się w zadania realizowane na przerwach międzylekcyjnych.
Na naszym drzewie tematycznym zawisły prace dzieci klasy 0 - III oraz dzieci korzystających z zajęć na świetlicy szklonej — oczywiście dotyczące aktywności ruchowej. Dzięki zaangażowaniu pracowników świetlicy w całej szkole można było przeczytać rymowanki o korzyściach płynących z aktywności i uprawiania sportu. Symboliczny JEŻ fotobudka zamienił się w sportowca, i zachęcał wszystkich do zrobienia piłkarskiego zdjęcia.
Tego dnia pierwszy raz w szkole biliśmy rekord śmiechu (przyszła chyba cała szkoła). Wszak każdy wie, „że śmiech to zdrowie”. Pokazało to, jak bardzo chcemy się integrować
i było świetną rozgrzewką przed innymi aktywnościami.
Ćwiczenia śródlekcyjne? Czemu nie?! Pedagog szkolny Alicja Gujska — Śledź, podczas audycji przez radiowęzeł, przeprowadziła krótkie i proste ćwiczenia, które można wykonywać przy stoliku w czasie lekcji, tym samym rozluźniając mięśnie rąk, karku i kręgosłupa.
W tym dniu nie mogło zabraknąć tanecznej aktywności ruchowej, a że pogoda była wspaniała, odbyła się ona na świeżym powietrzu. Belgijka — taniec integracyjny, prowadzona przez Panią Marzenę Drożdżowską i Monikę Pławską, rozgrzała boisko szkolne do czerwoności. Tańczyli duzi i mali, a liczba chętnych do wspólnych pląsów była imponująca.
Kolejna przerwa pod hasłem "Odklej się od ściany" zachęciła uczniów do wspólnego marszu korytarzami szkoły i jednocześnie pokonania toru przeszkód przygotowanego przez Sławomira Szydłowskiego i Rafała Mikodę.
Na świetlicy szkolnej w tym dniu zorganizowano konkurs skoków przez skakankę oraz dekorację plastyczną. Również na stołówce wyeksponowano gazetkę motywującą do aktywności fizycznej, która jest obecnie nieodłącznym elementem piramidy zdrowego życia. Symbole aktywności sportowej z hasłami rozwieszono w całej szkole.
Wszystkie działania, jakie zostały przygotowane na ten dzień pokazały, że aktywnym można być, nawet gdy się ma do dyspozycji kilka minut. Uczniowie dali dobry przykład!
"Festiwal mleka"
24 listopada zrobiło się w naszej szkole nie tylko smacznie i zdrowo, ale biało i wesoło! Nasze drzewo, które przygotowały Karolina Guzik i Barbara Zaczek we współpracy z innymi nauczycielami i uczniami, przystroiło się w krople mleka, a pod nim znalazły się przedmioty, które z mlekiem kiedyś były związane: bańki na mleko, maselniczka, przyrząd do odciskania sera, a także zagościło pod nim stadko sympatycznych krówek. Podobna wystawa została zorganizowana pod gazetką, która opisywała korzyści płynące z picia mleka i jedzenia nabiału. Odbyła się też krótka lekcja historii dla klasy "0", w czasie której dzieci poznały tajemnicze dla nich przyrządy do wyrobu masła i sera, które niegdyś były w każdym wiejskim domu. Całą dekorację holu, wystawę zorganizował zespół nauczycieli. Na świetlicy dzień mleka był obchodzony z rozmachem: na parapetach stały śliczne papierowe krowy, wykonane przez uczniów, w holu świetlicowym zorganizowana była dekoracja tematyczna z nazwami w j. angielskim, odbyły się zajęcia edukacyjne o mleku, w stołówce szkolnej serwowano mleczny posiłek i zaprezentowano humorystyczną gazetkę o krowie.
Nieodłącznym elementem stał się też JEŻ — fotobudka, któremu tym razem towarzyszyła „szalona krowa”, narysowana na kartonie.
Na holu głównym wolontariat szkolny pod okiem Mirosławy Młodzińskiej i Marzeny Rybak, zorganizował kiermasz słodkości, angażując dzieci i ich rodziców do wykonania pysznych ciast i babeczek, można było także pokosztować kanapek z twarożkiem, oraz zjeść ciepły budyń przygotowany przez pracowników szkoły. Dzięki panu Kiljańskiemu, który już po raz drugi pomógł nam promować zdrowie, do uczniów trafiły kartoniki z mlekiem dla każdego, kto chciał się posilić tym wartościowym napojem.
Uczniowie wysłuchali również audycji o tym, jaki wpływ na zdrowie ma picie mleka, jedzenie nabiału, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma wapń. Gazetka tematyczna
o mleku i wapniu została wywieszona na holu głównym, a ciekawostki o mleku rozwieszone na szkolnych korytarzach. Akcję informacyjną przygotowały panie: Agnieszka Gil – Przewoźniak, Agnieszka Piotrowska, Małgorzata Stawiarz – Podsiadły, Jagoda Kot.
Tego dnia nie mogło zabraknąć integracyjnego tańca! Jak widać taniec stał się już nieodłącznym elementem naszego „zdrowego roku szkolnego” i pasuje do wszystkich tematów. Pani Marzena Drożdżowska i kilka innych nauczycielek zaangażowały młodzież szkolną do wspólnego tańca z Krówką Karolinką, która wywołała uśmiech u niejednego ucznia i pracownika szkoły.
Każdy dzień programu "Aktywny rok szkolny", którego koordynatorem jest
p. Małgorzata Sokołowska nie tylko przybliża uczniom zdrowy tryb odżywiania i promuje aktywność, ale przede wszystkim integruje całą społeczność szkolną, a więc uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników oraz rozbudza współpracę i zaangażowanie wokół działań wychowawczych.
Przed nami kolejne dni promujące zdrowie a my dopiero się rozkręcamy!
Karolina Guzik