„Ej, to nie jest żart. To jest przemoc!”
„W pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele”
Hellen Keller
Tegoroczna kampania zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda „śmieszna” sytuacja jest w porządku. Niektóre wpisy, zdjęcia, dowcipy, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą powodować ból, ranić i prowadzić do poważnych konsekwencji.
Akcja została objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec.
Kampania realizowana jest po raz trzeci na terenie Miasta i Gminy Połaniec z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego, który zaprosił do współpracy lokalne instytucje. Cieszymy się, że w ramach kampanii udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw i działań w zakresie problematyki przemocy.
Podsumowanie tego, co działo się w poszczególnych jednostkach:
Przedszkole Publiczne w Połańcu wraz z filiami udekorowało hol główny oraz sale w kolorze pomarańczowym, zorganizowano pomarańczowy dzień; przeprowadzono pogadanki z pedagogiem oraz psychologiem dotyczące empatii i tolerancji. Wychowawcy grup rozmawiali z dziećmi na temat przemocy oraz sposobów jej przeciwdziałania w oparciu o literaturę dziecięcą, bajki terapeutyczne oraz teatrzyki, przypomniano kodeks życzliwości i empatii. Dzieci słuchały bajek i opowiadań o tematyce wartości, uczuć, życzliwości i praw. Wykonano prace plastyczne oraz plakatów „Stop przemocy”, wystawiono ekspozycje tych prac na holu przedszkola. Odbyło się spotkanie z rodzicem psychologiem – rozmowa na temat emocji i sposobów radzenia sobie z nimi. Dla młodszych grup przedszkolnych odbyła się inscenizacja wiersza pt. ”Kwiatowa wróżka” – wzbudzanie poczucia własnej wartości. Odbył się teatrzyk kukiełkowy „Jak Piotruś zaprzyjaźnił się z królem” uświadamiający dzieciom ich prawa i obowiązki, zorganizowano quiz „Czy te zachowania są dobre?”. Na zakończenie działań odbył się ”Pomarańczowy marsz przedszkolaków” – marsz ulicami miasta, wręczanie mieszkańcom ulotek związanych z kampanią, spotkanie starszych przedszkolaków z Burmistrzem Miasta i Gminy Połaniec oraz pracownikami Urzędu Miasta i jednostek, przekazanie plakatów „Stop Przemocy” wykonanych przez przedszkolaków.
W Szkole Podstawowej w Połańcu w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” odbyły się webinary skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli, których tematyka koncentrowała się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom
w trudnych sytuacjach. Odbyły się też lekcje online dla całych klas, podczas których uczniowie
i uczennice zgłębiali tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Jako finał kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” 19 listopada o godzinie 17.00 na znak solidarności ze wszystkimi, którzy dbają o dobro dzieci Szkoła Podstawowa rozświetliła się na czerwono. Jest to również wyraz symbolicznego sprzeciwu całej społeczności szkolnej wobec krzywdzenia dzieci. W szkole odbyła się wywiadówka profilaktyczna z edukatorem Panem Leszkiem Dowgiałło, który podczas swojego wystąpienia do rodziców nawiązywał do profilaktyki zachowań przemocowych w sieci. Dla rodziców przygotowano plakaty edukacyjne i rozdawano ulotki o treściach profilaktycznych. Te same treści edukator poruszał na zajęciach w klasach z uczniami, w sumie 40 oddziałów wzięło udział w warsztatach. Zorganizowano również: konkurs dla klas za najbardziej oryginalne, pomysłowe hasła/plakat dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom od telefonu/komputera; konkurs na wiersz dla uczniów klas IV-VIII na temat bezpieczeństwa w sieci pod hasłem „Sieć bez przemocy”; konkurs na plakat/kolaż dla uczniów klas I-III o swoich pasjach, zainteresowaniach; „Mój cza OFF LINE, co zrobię zamiast Internetu”; Konkursu Challenge dla uczniów – „Nasze 5 dni off-line” z fotorelacją.
Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy - w ramach tegorocznej kampanii odbyły się lekcje
z pedagogiem, zajęcia w świetlicy szkolnej oraz lekcje wychowawcze w klasach IV-VIII. Odbył się konkurs plastyczny oraz zorganizowano pomarańczowy poniedziałek w szkole. Zaplanowano na 28 listopada warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców,tematem przewodnim warsztatów jest „Cyberprzemoc czyli rzeczywiste zagrożenia wirtualnego świata”. Warsztaty poprowadzi specjalista Leszek Dowgiałło.
W Szkole Podstawowej w Zrębinie umieszczono na stronie internetowej plakaty informujące o udziale w kampanii i o dyżurze pedagoga specjalnego, do którego mogą zwrócić się osoby doznające przemocy. Na korytarzu szkolnym została wyeksponowana tablica informacyjna na temat założeń i celowości kampanii wraz z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z uczniami klas I-VIII na temat przemocy i sposobów uzyskiwania pomocy w sytuacjach kryzysowych. Efekty pracy z uczniami w formie plakatów, zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. W dniu 14 listopada została zorganizowana na terenie szkoły akcja „Pomarańczowy czwartek”, gdzie uczniowie i nauczyciele ubierając się w strój w kolorze pomarańczowym dali wyraz włączenia się w kampanię. 19 listopada odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV-VIII z kuratorem sądowym na temat odpowiedzialności karnej nieletnich”.
W Zespole Szkół w Połańcu wzorem lat ubiegłych podczas aktywności profilaktycznych mówiło się głośno o tolerancji dla inności, bezpieczeństwie, szacunku, empatii i skutecznym reagowaniu na przemoc. Dla społeczności uczniowskiej przygotowana została prezentacja multimedialna poruszająca tak ważny dla nas wszystkich temat przemocy. Pragnąc lepiej dotrzeć do młodego człowieka odwołaliśmy się do twórczości osób im ówczesnych, ludzi młodych. Naszym celem było pokazanie uczniom jak wielką moc ma rozmowa. W tym celu sięgnęliśmy po materiały z udziałem Bedoesa 2115. Zdarza się, że osobą, z którą młodzi ludzie chętniej dzielą się swoim cierpieniem, jest ktoś sławny – wiele rozpaczliwych czy smutnych komentarzy zostawionych jest w social mediach. Psychologowie podkreślają, że krokiem w stronę rozwiązania jest porozmawianie z kimś o problemie: przyjacielem, mamą, nauczycielem. O przemocy należy rozmawiać! Podczas tegorocznej kampanii przebiegającej pod hasłem „Ej, to nie jest żart, to jest przemoc!” zachęcaliśmy młodzież do dostrzegania drugiego człowieka, szacunku i tolerancji dla jego wyglądu, poglądów, zainteresowań. Grupa uczniów wcieliła się w statystów podczas teledysku do piosenki Sylwii Novak „Tacy sami”, niosącej przekaz, że pomimo różnic, każdy z nas jest człowiekiem. Młodzież włączyła się w kampanię również poprzez przygotowanie trzech gazetek tematycznych dot. przemocy – jej mechanizmów, rodzajów, skutków, zarówno dla osób doświadczających przemocyjak i stosujących przemoc, a także sposobów przeciwdziałania. W ramach otwartego dyżuru wszyscy zainteresowani mogli skorzystać ze wsparcia.
Pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej w Połańcu przeprowadziły zajęcia warsztatowe z dziećmi
w placówce wsparcia dziennego „Marzenia i Pasje”, na których dzieci tworzyły Drzewo bezpiecznych dorosłych, czyli osób do których mogą zwrócić się ze swoimi trudnościami czy problemami. Zapoznano jest z bezpiecznymi zasadami, jak zareagować, gdy ktoś je krzywdzi lub robi coś, co mu się nie podoba. Dzielnicowy Komisariatu Policji w Połańcu mł. asp. Damian Kaczmarczyk przekazał dzieciom wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń, przypomniał zasady bezpieczeństwa, w tym kontaktu z osobami obcymi.
W ramach działań zorganizowano otwarty dyżur członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie Połaniec. Warto zaznaczyć, że nie tylko podczas trwania kampanii osoby doświadczające przemocy lub zagrożone przemocą, mają możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy, mogą to zrobić w każdej chwili.
Ideę kampanii wspierały cykliczne działania organizowane przez Urząd Miasta i Gminy Połaniec
w ramach profilaktyki.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób biorących udział w tegorocznej kampanii, za zaangażowanie oraz ogrom pracy włożony w przygotowania i realizację działań.
Mamy nadzieję powtarzać kampanię co roku i wspólnie budować świat wolny od przemocy.