Konferencja podsumowująca Kampanię „Sołtys ambasadorem Czystego Powietrza”
W dniu 18 listopada 2024 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyła się konferencja podsumowująca Kampanię „Sołtys ambasadorem Czystego Powietrza”. W wydarzeniu wzięli udział sołtysi z całego województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także parlamentarzyści i inni przedstawiciele władz państwowych i regionalnych. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Podczas konferencji podkreślano znaczenie zaangażowania sołtysów w realizację programu „Czyste Powietrze”. Jako liderzy lokalnych społeczności, sołtysi odgrywają kluczową rolę w edukowaniu mieszkańców i promowaniu działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Ich wsparcie w przekazywaniu informacji o programie i zachęcaniu mieszkańców do korzystania z oferowanych dotacji przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania proekologicznymi rozwiązaniami.
Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się między innymi wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna oraz posłowie Lucjan Pietrzczyk, Artur Gierada i Rafał Kasprzyk. Liczna obecność przedstawicieli władz różnych szczebli podkreślała wagę problematyki ochrony środowiska w kontekście działań rządowych i regionalnych.
W konferencji uczestniczyli także sołtysi z gminy Połaniec: Pan Zbigniew Rodenko - sołectwo Rudniki, Pani Justyna Karczewska - sołectwo Łęg, Pani Barbara Mika - sołectwo Rybitwy), Pani Ewelina Starbek - sołectwo Ruszcza, Pani Joanna Kwiatkowska - sołectwo Maśnik, którzy reprezentowali swoje sołectwa.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jacek Skórski, przywitał gości i przypomniał, że sukces programu „Czyste Powietrze” zależy od dobrej współpracy między różnymi szczeblami administracji. Zaznaczył również, że obecne zaległości w rozliczaniu wniosków i wypłatach środków finansowych wynikają z zaniedbań poprzednich ekip rządzących.
W konferencji uczestniczyli również prezesi wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z innych regionów Polski. W swoich wystąpieniach zgodnie podkreślali, że kontynuacja programu i eliminowanie barier administracyjnych są priorytetami dla przyszłych działań.
Konferencja w Kielcach była nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, ale również platformą wymiany doświadczeń i pomysłów na dalszy rozwój programu. Sołtysi, jako „ambasadorzy czystego powietrza”, potwierdzili swoje zaangażowanie w budowanie świadomości ekologicznej w lokalnych społecznościach.


