"Świętokrzyskie jakie cudne" - uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego
W dniu 17 maja 2023 roku w połanieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno – Technicznego „Świętokrzyskie jakie cudne”.
Organizatorem konkursu było Przedszkole Publiczne w Połańcu natomiast patronat honorowy objęli Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, patronat medialny objął portal społecznościowy polaniec.com.pl. Konkurs skierowany był do dzieci 6-letnich z województwa świętokrzyskiego zaś głównym jego celem było ukazanie za pomocą plastycznego środka wyrazu piękna zabytków kulturalnych, historycznych lub przyrodniczych z miejsc zamieszkania dzieci.
W ramach konkursu napłynęło 39 prac z różnych miejscowości województwa świętokrzyskiego: z Mniowa, Staszowa, Kurozwęk, Kielc, Ujazdu, Szydłowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pacanowa, Oleśnicy i Połańca. Region świętokrzyski charakteryzuje się wyjątkowo bogatym dziedzictwem przyrodniczym, kulturalnym i historycznym oraz urzekającymi krajobrazami a nadesłane prace wykonane przez dzieci doskonale odzwierciedliły to, co warte jest zobaczenia, podziwiania i pielęgnowania. Mając takie zaplecze często staje się ono źródłem inspiracji plastycznych. Tak było i tym razem. Oceny wszystkich prac dokonała komisja w składzie: Pani Anna Ziętarska – Winnicka, Pani Bogumiła Mas – plastyczka z CKiSz w Połańcu, Pani Elżbieta Domagała – logopeda a z zamiłowania malarka, Panie Marlena Kwapisz i Natalia Nalepa – nauczycielki wychowania przedszkolnego. Jury stwierdziło, że wszystkie nadesłane prace były wyjątkowe i niepowtarzalne. Spośród 39 prac jury wyłoniło 12, które ich zdaniem zasługiwały na podium a przy wyborze prac kierowało się estetyką, zgodnością z tematem ale przede wszystkim samodzielnością wykonania pracy przez dziecko.
I miejsce otrzymali:
1. Patryk Skuza z Przedszkola w Kurozwękach za pracę „Safari – bizon oraz labirynt z konopii w Kurozwękach” opiekun Marzena Lech.
2. Aleksander Żak z Przedszkola Publicznego w Połańcu filia nr 1 za pracę pt. „Kopiec Kościuszki w Połańcu”, opiekunowie Arleta Cieślik i Barbara Stachura.
II miejsce zajęli:
1. Kalina Wrona z Przedszkola Publicznego w Połańcu za pracę „Krocząca Sosna z Wełecza”, opiekun Dorota Rzepka.
2. Maria Kozłowska z Przedszkola Publicznego w Połańcu filia nr 1 za pracę „Święty Krzyż”, opiekunowie Ewelina Wojnarowska i Anna Janicka.
III miejsce otrzymali:
1. Antoni Jaskólski z Publicznego Przedszkola w Szydłowie za pracę pt. „Synagoga w Szydłowie” opiekun Monika Jaskuła.
2. Igor Kostępski z Przedszkola nr 8 im. Jana Chrystiana Andersena w Staszowie za pracę pt. „Jura Park – Bałtów” opiekun Lidia Bąk.
Wyróżnienia otrzymali:
1. Marika Madejska ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu za pracę „Dąb Kościuszki”, opiekun Karolina Łukaszek
2. Alicja Markiewicz z Przedszkola Publicznego nr 19 im. Jana Brzechwy z Ostrowca Świętokrzyskiego za pracę „Kolegiata św. Michała Archanioła z 1672r”, opiekunowie Renata Potrzeszcz i Anna Możeńska
3. Oliwia Czaja z Przedszkola Publicznego nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim za pracę pt. „Muzeum Archeologiczne – Krzemionki Opatowskie”, opiekunowie Renata Potrzeszcz i Anna Możeńska
4. Aurelia Stachura z Przedszkola Publicznego w Połańcu filia nr 1 za pracę „Kościół św. Marcina w Połańcu” opiekunowie Arleta Cieślik i Barbara Stachura
5. Natalia Wieczorek z Przedszkola Publicznego nr 19 im. Jana Brzechwy z Ostrowca Świętokrzyskiego za pracę pt. „Kolegiata św. Michała Archanioła z 1672r w Ostrowcu Świętokrzyskim”, opiekunowie Ewa Żak, Dominika Ocimek
6. Michalina Legawiec z Przedszkola Publicznego w Połańcu za pracę pt. „Zabytkowy dworek szlachecki w Ruszczy” opiekunowie Anita Wróbel i Edyta Godlewska
Oprócz laureatów na scenę wyszli także wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie wraz z opiekunami. Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Pan Jacek Benedykt Nowak, Sekretarz Gminy – Pani Bogumiła Niespodziewana, prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu– Pan Stanisław Kotlarz, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu – Pani Monika Pławska, dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu – Pani Anna Kaniszewska, z wielką przyjemnością uścisnęli rękę każdego uczestnika oraz wręczyli pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody, które zostały ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Urząd Marszałkowski w Kielcach, Miasto i Gminę Połaniec, Przedsiębiorstwo Budowlano – Produkcyjne „Polprzem” sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Połańcu oraz wydawnictwo Podręcznikarnia. Dzięki wspaniałym sponsorom z nagrodzonych prac powstanie kalendarz ścienny na rok 2024r.
Całość ceremonii wręczenia nagród umilił nam występ przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Połańcu filii nr 2 z grupy „Koniczynki”, które pod kierunkiem pań Jolanty Marczewskiej i Joanny Kicińskiej zaśpiewały piosenkę „Ti amo je taime” oraz zatańczyły gorący i rozrywkowy taniec „Grace”. Dużą niespodzianką był również pokaz baniek mydlanych przygotowany przez pana z zespołu „Patigo”.
Wyrazy uznania przesyłamy zwycięzcom i wszystkim, którzy nadesłali prace konkursowe. Gratulujemy wyobraźni, ogromnego talentu plastycznego i życzymy Wam byście rozwijali skrzydła. Wyrazy serdeczności przesyłamy również Pani Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu – Monice Pławskiej i pracownikom za pomoc w przygotowaniu uroczystości gali ceremonii rozdania nagród.
N. Nalepa