XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie
W niedzielę 10 września w Parku Etnograficznym w Tokarni, w powiecie kieleckim odbyły się tegoroczne XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła tradycyjnie polowa msza święta przy zabytkowym kościele z Rogowa. Liturgii przewodniczył oraz homilię wygłosił ksiądz kanonik Łukasz Zygmunt przy asyście dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz księdza Jacka Dąbka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni.
Po nabożeństwie wszystkie piękne wieńce zostały poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przeszedł pod scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy. Zaprezentowane zostały wielobarwne symbole kończących się żniw promujące rękodzieło ludowych artystów oraz wnoszące nieoceniony wkład do dziedzictwa kulturowego składające się z różnorodnych darów ziemi.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich wygrał wieniec z powiatu kieleckiego. Drugie miejsce powiat pińczowski, a trzecie powiat staszowski.
Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego zaprezentował swój wieniec.
Wieniec z powiatu kieleckiego będzie reprezentował nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, które odbędą się 24 września 2023 roku.
Uczestnicy święta na scenie mogli posłuchać koncertów ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego "Echa Łysicy", "Wierna Rzeka", oraz kapeli "Jędrusie".
Po części nieoficjalnej wystąpił także zespół Sidus, który zaprezentował się w folkowym repertuarze. Jest to zespół z tradycją muzyczną i bogatym dorobkiem repertuarowym.
Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Pan Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.
Dożynkom towarzyszyła wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem oraz produktami regionalnymi.
Organizatorem tegorocznych Dożynek Wojewódzkich był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Kieleckim i Gminą i Miastem Chęciny. Ponadto w realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczył Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.